Prudnik24

Umowa podpisana. Od września ruszą warsztaty terapii zajęciowej

Umowa podpisana. Od września ruszą warsztaty terapii zajęciowej
31 grudnia
18:28 2020

I będą to pierwszego tego typu warsztaty dla osób niepełnosprawnych w powiecie prudnickim. Pomieszczenia służące do zajęć zostaną utworzone w budynkach Zakonu Bonifratrów w Prudniku.

Powiat i zakon przymierzali się do tej inwestycji już od dawna. Teraz wreszcie podpisano stosowne dokumenty. Umowę ze strony powiatowej podpisał starosta Radosław Roszkowski, wicestarosta Janusz Siano oraz skarbnik Larysa Zamorska, a z ramienia Konwentu Bonifratrów. przeor br. Eugeniusz Kret.

Jak podkreśla starosta Radosław Roszkowski od września 2021 z takiej formy pomocy będzie mogło skorzystać 50 osób.

– Projekt nie miałby szans na powodzenie, gdyby nie wzorowa współpraca zakonu bonifratrów, powiatu prudnickiego, Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Oddziału Opolskiego PFRON. – mówi samorządowiec.

– Na ten cel przeznaczamy ponad 700 metrów kwadratowych naszego budynku – mówił z kolei w rozmowie z Radiem Opole Eugeniusz Kret, przeor prudnickiego klasztoru bonifratrów. – Warsztaty te powstają na parterze byłej ginekologii byłego naszego szpitala. Będzie 10 pracowni m.in. gastronomiczna, ogrodnicza, plastyczna, ceramiczna, muzyczna i teatralna. Chcemy, by tych 50 naszych podopiecznych, każdy z nich mógł wybrać swoją pracownię. WTZ mają na celu prowadzenie rehabilitacji społecznej i zawodowej.

– To bardzo ważne przedsięwzięcie. WTZ są tworzone jako pierwsze w tym powiecie, a ostatnie już w naszym województwie. Na Opolszczyźnie mamy dotąd 15 takich WTZ. Zajęć, które będą tutaj oferowane, jest cała paleta. Osoby z niepełnosprawnością będą mogły realizować swoje umiejętności. Związane z tym potrzeby są bardzo duże. – stwierdziła wicewojewoda Teresa Barańska.

Jak informuje starostwo, w kosztach działania obiektu będzie partycypować powiat.

– Warto podkreślić, że będzie to największa tego typu placówka na Opolszczyźnie – podsumowuje Radosław Roszkowski. Fot. Powiat Prudnicki

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook