Prudnik24

Odnajdują zaginionych w Górach Opawskich

Odnajdują zaginionych w Górach Opawskich
16 stycznia
19:41 2021

W Głuchołazach od 2020 roku działa grupa poszukiwawczo-ratownicza. Jak deklarują jej członkowie, chcą pomaga odnajdywać zaginionych oraz nieść pomoc ofiarom wypadków w górach.

Jedną z przyczyn, dla których swoją działalność rozpoczęła Głuchołaska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, jest lekceważenie kwestii bezpieczeństwa w górach Opawskich. Na pomoc zespołu mogą liczyć m.in. ci, którzy zgubi drogę lub ulegną kontuzji.

W skład stowarzyszenia wchodzi obecnie osiem osób. Skrzyknęli się m.in. dlatego, że z powodów technicznych w rejonie Gór Opawskich nie można liczyć na szybką pomoc ze strony GOPR. W rozmowie dla Radia Opole dowódca grupy Tomasz Śmietanka wskazał, że choć góry na Opolszczyźnie nie należą do szczególnie wysokich, to na ich terenie nie brakuje niebezpiecznych sytuacji.

– W Górach Opawskich tych wypadków jest bardzo dużo – od jakichś bardzo prostych, poprzez zwichnięcia, złamania nóg. Z tego co wiemy, również był wzywany GOPR aż z Wałbrzycha, jednostka, która na dojazd taki ma ponad 2 godziny – wyjaśniał lider stowarzyszenia.

Nie tylko góry są miejscem działania grupy. Gdy trzeba, głuchołazianie wspierają działania policji w niżej położonych partiach regionu, między innymi w akcjach poszukiwawczych na terenie lasów, które koordynuje prudnicka bądź nyska policja.

Sprzęt grupa zakupiła z pieniędzy członków stowarzyszenia, pochodzi on także z darów od sponsorów. Jak wyjaśnia Tomasz Śmietanka, stowarzyszenie dysponuje pojazdem terenowym, który pozwala na dotarcie do miejsc połozonych w wysokich partiach Gór Opawskich. Na stanie są także radiotelefony i nadajniki GPS.

– Uzyskaliśmy pomoc od jednego z największych producentów latarek, co pozwala nam prowadzić akcje też w nocy – dodaje dowódca.

Stowarzyszenie stara się też o wsparcie swojej działalności ze strony samorządów i kolejnych prywatnych darczyńców.

Jak informuje Radio Opole, grupa chce pozyskać nowych członków. Mile widziane są także…psy. W ich wyszkoleniu ma pomóc szkoła tresury. Głuchołazianie podpisali już umowę w tej sprawie. Fot. Materiały stowarzyszenia

(m)

Za: Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook