Prudnik24

W pobliżu Gór Opawskich zeszła lawina. Nie żyje narciarz

W pobliżu Gór Opawskich zeszła lawina. Nie żyje narciarz
16 stycznia
11:19 2021

O tragicznym zdarzeniu pisze czeska telewizja na swoim portalu CT24.CESKATELEVIZE.CZ. Lawina zeszła wczoraj w sąsiednich Górom Opawskim Jesenikach w Wielkim Kotle pod Vysoką Hole.

Choć lawiny kojarzą nam się z naprawdę wysokimi górami, to okazuje się, że mogą się pojawiać także w miejscach, gdzie teoretycznie nie występuje wielkie zagrożenie. W opisywanym przez Czechów zejściu lawiny zginął 31-letni narciarz, który mimo szybkiej reakcji ratowniczej kolegów i Horskiej Sluzby zmarł. Jak podają Czesi, to pierwsza od 10 lat śmierć przez lawinę w Jesenikach.

– Mogłoby się wydawać, że Jeseniki pod względem lawinowym to bezpieczne góry, ale jest tu kilka miejsc gdzie zimą można się ich spodziewać. – komentuje Dawid Przyszlak, znawca Gór Opawskich i właściciel portalu goryopawskie.eu.

Okoliczności zdarzenia bada czeska policja. Telewizja podała ponadto, że wkrótce po tragedii, do której doszło w wyniku obfitych opadów śniegu, Służba Górska podniosła stopień zagrożenia lawinowego.

Link do artykułu: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3255024-snezeni-uz-nebude-tak-vydatne-ale-uderi-mrazy?fbclid=IwAR3lLSt2DQ0sWZy6L-MrwPLmQ8Orope11APBG78VMX4yI_ry6yXtq8i8x9s

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook