Prudnik24

Budżet na 132 miliony

Budżet na 132 miliony
17 stycznia
17:52 2021

Oszczędny, choć nie kryzysowy. Tak uchwalony w grudniu na 2021 rok budżet gminy Prudnik określił burmistrz Grzegorz Zawiślak.

W 2021 roku dochody bieżące i majątkowe określono na 129,5 mln zł., wydatki to z kolei 129,1 mln zł. Rozchody wyniosą 3 mln. zł. Podczas grudniowej sesji burmistrz stwierdził, że budżet skrojono na potrzeby przyszłego roku. Według szefa gminy nie jest on kryzysowy, lecz oszczędny.

– Po raz pierwszy nie odnotowaliśmy deficytu, a zadłużenie, które się pojawia, ma związek ze spłatą zobowiązań z lat poprzednich. – wyjaśniał szef magistratu. Zawiślak podkreślił, że żadna z tegorocznych inwestycji nie jest finansowana z kredytów.

– Żywię nadzieję, że w najbliższych latach będziemy mogli rozwijać się bardzo mocno, nie zaciągając kredytów inwestycyjnych, tylko z tych pieniędzy, które sami pozyskamy, bądź mamy. – mówił burmistrz. Zwracając się do rajców zaznaczył, że gmina nie ma zamiaru oszczędzać na kulturze. – Miasto się rozwija, jeśli rozwija się kultura, sport i organizacje społeczne. Na tym nie zamierzamy oszczędzać.

Największym beneficjentem dofinansowania w sporcie jest – tradycyjnie – koszykarska Pogoń Prudnik (430 tys. zł.) i jej piłkarska imienniczka (150 tys. zł.). Cała kwota przeznaczona na sport wynosi 735 tys. zł.

Grzegorz Zawiślak stwierdził, że gmina musi nadrobić wiele lat.

– Mimo, że byliśmy w części Polski A, to jednak byliśmy podmiotem B, jeśli chodzi o podział środków. – zauważył.

Największą inwestycją w 2021 roku będzie początek przebudowy dworca autobusowego. To zadania na 5 mln. zł. Ważne będzie też przygotowanie dokumentacji przebudowy ulic Ogrodowej, Chrobrego i Kochanowskiego. Kosztowna będzie też dokumentacja modernizacji stadionu Pogoni Prudnik przy ul. Kolejowej.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook