Prudnik24

Obrodziło projektami

Obrodziło projektami
31 stycznia
18:46 2021

I wszystkie otrzymały dofinansowanie z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad. Mowa o projektach, których realizacją zajmie się Agencja Sportu i Promocji Gminy Prudnik. Planowane są m.in. imprezy sportowe, polepszenie sportowej infrastruktury oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Ważne miejsce w tych planach zajmuje też osoba kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Coś dla duszy, coś dla ciała – tak o realizacji planów mówi naszej gazecie szefowa ASIP – Małgorzata Halek Malinowska. Założenia są bogate, choć forma realizacji może być uzależniona od sytuacji epidemicznej.

W temacie sportu interesująco zapowiada się „Sportowe Pogranicze”. Projekt zakłada organizacje sześciu spotkań sportowych w takich dziedzinach jak piłka nożna, tenis stołowy, siatkówka, czy pływanie. Choć już się rozpoczął (gmina zakupiła sprzęt do tenisa), to właściwą realizację przewidziano na lato.

Prudnicka Liga Curlingu to tytuł kolejnego z projektów.

– Jak dotychczas na pograniczu nikt nie uprawiał tego sportu, a zainteresowanie nim rośnie – argumentuje Małgorzata Halek-Malinowska. Gmina chce zakupić sztuczny tor do uprawiania tej dyscypliny, który zainstalowany zostanie na obiekcie basenu „Sójka” (choć ma być mobilny). Atrakcją ma być turniej w lidze curlingowej przewidziany na 10 spotkań. Realizacja potrwa do października.

Sportową infrastrukturę poprawi projekt przyrodniczo-sportowy zrealizowany wespół z czeskim miastem Krnov (w poprzednich dwóch partnerem Prudnika jest Bruntal). Przy kwietnej łące powstać ma siedem elementów do uprawiania sportu oraz trzy ścieżki (w sumie 12 km.) do Nordic Walkingu na Koziej Górze. Ta swoista „ścieżka zdrowia” będzie też podpowiadać (specjalne tablice), jak obchodzić się z kijkami. Twa opracowanie dokumentacji technicznej projektu.

Pozostałe projekty, które otrzymały dofinansowanie celują m.in w kulturę („Z poezją na ty” – polsko-czeski tomik z wierszami Wojciecha Ossolińskiego i Františka Všetički oraz wmurowanie tablic z wierszami w przestrzeni miejskiej) i bezpieczeństwo („Pewniej na pograniczu” – zakup sprzętu do szkoleń z pierwszej pomocy, w tym defibrylatorów i wodnego manekina ratunkowego). Osobny projekt dotyczy kardynała Stefana Wyszyńskiego („Śladami Prymasa Tysiąclecia”).

– Chcemy wydać wielojęzyczną broszurę dotyczącą osoby Prymasa. Ponadto w Aplikacji Mobilnej Gminy Prudnik pojawi się specjalny moduł promujący Szlak Prymasowski, osobę Prymasa i opisujący fakty z jego internowania w Prudniku – dodaje Małgorzata Halek-Malinowska. Jeśli sytuacja pozwoli, w tym roku odbędą się też Dni Prymasowskie w Prudniku-Lesie z biegiem i koncertem muzyki sakralnej. Budżet na same trzy powyższe projekty to ponad 81 tysięcy EURO. Wszystkie tu omówione zostaną zrealizowane w tym roku. O możliwości udziału w poszczególnych imprezach będzie informować ASiP.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook