Prudnik24

Prudnik ma logo. Autorką projektu prudniczanka

Prudnik ma logo. Autorką projektu prudniczanka
04 lutego
19:23 2021

Magistrat ujawnił w internecie wygląd loga Prudnika. Jego zadaniem ma być ujednolicenie wizerunku gminnych spółek, choć nie tylko. Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka podkreśla jednocześnie, że logo nie ma zastąpić herbu.

– Wprowadziliśmy w gminie Prudnik System Identyfikacji Wizualnej (SIW). Miasto, spółki miejskie oraz instytucje podległe miastu zyskają jednolity charakter. SIW uspójni i uprości sposób komunikacji z mieszkańcami Prudnika. Jednolity wizerunek jest istotny, ponieważ wzmacnia poczucie tożsamości i wspólnoty mieszkańców z miastem, jest też elementem reprezentacyjnym. – wyjaśnia Gazecie Prudnik24 Jarosław Szóstka. Samorządowiec dodaje, że od tej pory wszystkie materiały miejskie (promocyjne, informacyjne itp.) będą przygotowane konsekwentnie w jednorodnym stylu.

– Takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie jest korzystne pod względem ekonomicznym. System Identyfikacji Wizualnej to krok w stronę budowania marki miasta. – dodaje wiceburmistrz.

Magistrat podkreśla, że logo nie ma zastępować herbu miasta. Ten zachowany ma być dla najbardziej reprezentacyjnych okoliczności. Dzięki zastosowaniu loga, herb nie będzie się pojawiał np. na śmietnikach ZUK-u. Logo natomiast zobaczymy na materiałach promocyjnych gminy, jak okolicznościowe kalendarze, czy mapy. Szóstka argumentuje, że tą drogą poszły już duże polskie miasta.

Autorką projektu loga jest grafik Agata Hajdecka, prudniczanka, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych. W rozmowie z nami zaznaczyła, że logo zostało zbudowane na podstawie herbu.

– Zależało mi na nawiązaniu do herbu, ponieważ to najważniejszy znak miasta, podkreślający jego historie. Zdecydowanie nie miałam zamiaru przedstawiać logo ze słoneczkiem i zieloną łąką, a od takich znaków (niestety) aż roi się w Polsce. Tylko co takie logo mówi o mieście? W każdym mieście w Polsce znajdziemy łąkę, drzewko i słońce. Dlatego razem z gmina uznaliśmy ze powinniśmy postawić na herb. Jestem zwolenniczką usystematyzowania komunikacji wizualnej miasta, prostoty i klarowności przekazu. Na bieżąco śledzę trendy i udane przykłady rebrandingów miast w Polsce i na świecie. – wyjaśnia artystka.

Agata Hajdecka jest zdania, że projektowanie systemu identyfikacji wizualnej to system naczyń połączonych. Wskazuje, że przy projektowaniu trzeba mieć na uwadze wiele elementów, które mają wpływ na cały kształt logo.

– Dla mnie priorytetem było uproszczenie i czytelność znaku. Dobrze zaprojektowany znak powinien być czytelny zarówno w dużych formatach jaki i tych malutkich 1-2 cm. – dodaje prudniczanka.

Dodajmy, ze poza logiem, Hajdecka stworzyła też serię ikon przedstawiających charakterystyczne dla Prudnika budynki.

„Więcej grafik, w tym księgę znaku, a także powodów wprowadzenia SIW znajdziecie Państwo na naszej stronie www: https://prudnik.pl/7618/system-identyfikacji-wizualnej.html” – informuje magistrat w komunikacie.

Maciej Dobrzański

Dwie wersje loga

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook