Prudnik24

Prudnicka powieść znów po polsku!

Prudnicka powieść znów po polsku!
13 lutego
19:48 2021

Ukazało się drugie wydanie słynnej prudnickiej powieści Lato Umarłych Snów Harrego Thürka. Akcja książki dzieje się w Prudniku w 1945 roku latem, tuż po działaniach wojennych.

Tym razem wydania podjął się Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej mający swoją siedzibę w Gliwicach i Opolu. Inicjatorem publikacji drugiej polskojęzycznej edycji powieści jest prudniczanka Bogna Lewkowicz.

– Zachęcamy do nabycia naszej najnowszej publikacji niezwykle poruszającej powieści Harry’ego Thürka „Lato umarłych snów”. Powieść dostępna zarówno w wersji książkowej jak i w formie Ebooka w naszej księgarni. Publikację zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wolnego Kraju Związkowego Saksonia. – informuje strona internetowa DWPN.

Jak się dowiedzieliśmy, planowane jest spotkanie promujące książkę, z powodu pandemii nie wiadomo jednak na razie, kiedy się odbędzie. Na stronie jest też opublikowane zdjęcie prezentujące okładkę. Nawiązuje ona do niemieckiego wydania książki sprzed wielu lat.

Przypomnijmy, że pierwsze polskie wydanie miało miejsce w 2015 roku. Wówczas staraniem niżej podpisanego oraz prudnickiego starostwa wydano ją w ramach polsko-czeskiego projektu. Nakład rozszedł się jak ciepłe bułeczki. Tym lepiej, że znów będzie można książkę nabyć, bo chęć jej posiadania w swojej biblioteczce deklarowało wielu prudniczan. Pierwsze wydanie opatrzono wstępami, m.in. nieżyjącej już Anny Myszyńskiej, która znała Harrego Thürka, a tłumaczenia podjął się Marcin Domino. Jak wynikało z zapowiedzi, tym razem książka nie jest poprzedzona tekstami dodatkowymi – otwieramy i od razu czytamy powieść.

„Lato 1945 r., trzech niemieckich żołnierzy powraca na Śląsk. Strudzeni doświadczeniami wojny i pełni nadziei na nowe życie docierają do Prudnika, swojej małej ojczyzny. Niestety nic nie jest już takie jak było…” – tak pisze o fabule powieści DWPN. Dodajmy, że Harry Thürk to gwiazda literatury wschodnich Niemiec, dziennikarz, fotograf, autor reportaży z Kambodży i Wietnamu. Urodził się w Białej, powieść napisał w 1992 roku na kanwie własnych przeżyć w Prudniku latem 1945 roku. Zmarł w 2005 roku, jest pochowany na cmentarzu w Weimarze. Fot. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook