Prudnik24

Palaczu, rzuć fajki i całuj!

Palaczu, rzuć fajki i całuj!
14 lutego
10:00 2021

Życie każdego palacza, nie jest usłane różami. Pewnie nie raz, nie dwa słyszałeś, że „śmierdzisz jak popielniczka” albo „czuję się tak, jakbym całowała się z popielniczką”. Nie chcemy Cię urazić, ale nie możemy Ci dawać złudnej nadziei. Twoja druga połówka ma rację, całowanie palacza to nic przyjemnego. Zbliżają się Walentynki, może jest to dobry moment, aby pożegnać się z papierosem i zrobić niespodziankę ukochanej osobie?

Całuśny dzień

Mieszkańcy Prudnika z pewnością przygotowują się do nadejścia Walentynek, czego żywym dowodem są ozdoby w witrynach lokalnych sklepów. Może w tym roku, przez pandemię spędzimy je nieco inaczej, ale z pewnością nasza ulubiona restauracja zagwarantuje nam „miłosne menu” na wynos.

Jeżeli jeszcze nie masz prezentu, dla Twojej drugiej połówki, a palisz papierosy to może zaskocz wszystkich i rzuć palenie? Naprawdę jest o co walczyć. Paląc papierosy narażasz nie tylko swoje życie, ale również życie bliskiej Ci osoby. Zdajemy sobie sprawę, że okoliczności są niesprzyjające. Pandemia COVID-19 nie ułatwia porzucenia nałogu, a wręcz pogłębia problem. Dowodów nie trzeba szukać daleko, badania przeprowadzone przez CBOS dla Biura ds. Substancji Chemicznych jasno pokazują, że w czasie lockdownu Polki i Polacy częściej palili papierosy lub wrócili do palenia po pewnym okresie abstynencji.

Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia palenie papierosów rocznie zabija 7 milionów osób. Oprócz tego milion osób umiera poprzez bierne palenie! Drogi palaczu, jeżeli te zatrważające dane Cię nie przekonują, to chociaż rozważ zastąpienie tradycyjnego papierosa, jego alternatywą – elektronicznym papierosem czy podgrzewaczem tytoniu typu IQOS.

Kto ponosi winę?

Winę ponosi dym, a nie tytoń czy nikotyna. Czy zdajesz sobie sprawę, że główną przyczyną rozwoju chorób odtytoniowych są toksyczne substancje, będące wynikiem spalania tytoniu w wysokiej temperaturze (ponad 800 stopni Celsjusza) i znajdujące się w dymie papierosowym? Lubimy liczby, więc jeszcze pomęczymy Cię statystykami. Dym papierosowy zawiera około 7 tys. substancji, z czego blisko 93 uznaje się za szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe, a około 70 za rakotwórcze.

Nie możesz rzucić?

Zdajemy sobie sprawę, że rzucenie zgubnego nałogu z dnia, na dzień bywa trudne. Zatem powinieneś rozważyć zastąpienie tradycyjnego papierosa jego mniej szkodliwą dla zdrowia wersją jak e-papieros czy podgrzewacz tytoniu typu IQOS.

Oba urządzenia generują aerozol, zatem co je różni? Podgrzewacz tytoniu typu IQOS jak pewnie się już domyślasz posiada tytoń, który podgrzewa go temperatury poniższej 350 stopni, ale go nie spala. Na chwilę obecną podgrzewacze tytoniu, jakim jest IQOS to najdokładniej przebadane medycznie produkty HnB. Na temat podgrzewacza tytoniu typu IQOS, wypowiada się również środowisko medyczne:

(…) Najważniejsze jest minimalizowanie szkodliwego oddziaływania wyrobów tytoniowych. Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze nawet 900 stopni, pacjenci mogliby stosować urządzenia podgrzewające tytoń do 350 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych oraz pozostałych szkodliwych składników tytoniu, nawet o 90 proc., przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej ilości nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza. Warto jest zrobić choćby malutki krok w kierunku rzucenia palenia, jeśli nie możemy się zdecydować na duży krok. Jeżeli powiemy, że zwykły papieros jest szkodliwy w 100 proc., to cygaro – które się pyka, a nie nim inhaluje, czy fajka – szkodzą nam w 25 proc., a tytoń podgrzewany – w 5 proc.(…)”– zaznacza prof. Piotr Kuna w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

IQOS nie wiąże się z uciążliwym zapachem pozostającym na ubraniach, włosach. Od jego stosowania nie żółkną palce, zęby. Można go stosować w domu, ponieważ nie wytwarza popiołu, żaru. Nie pozostawia przykrego zapachu w pomieszczeniu, zasłonach, firankach.

Pamiętajcie jednak, że nie ma wyrobów zawierających nikotynę, które są obojętne dla zdrowia. Dlatego najlepsze co możecie zrobić to odstawić każdą używkę raz na zawsze.

Gazeta Prudnik24 – numer 260

Reklamy

 

ReklamyFacebook