Prudnik24

Restrykcje zdjęte. Życie wraca do prudnickiej kultury i sportu

Restrykcje zdjęte. Życie wraca do prudnickiej kultury i sportu
15 lutego
18:46 2021

W związku z decyzjami premiera, możliwe jest ponowne otwarcie instytucji, za którymi już wielu zatęskniło. Cieszą się prudniczanie uprawiający sport, czytający książki, lubiący klimat wystaw i – nareszcie! – fani dobrego kina.

40 osób w basenie

W tematyce sportu, ważną informacją jest ponownie otwarcie basenu „Sójka” na Jasionowym Wzgórzu. Od poniedziałku 15 lutego ruszyła m.in. szkółka pływacka, a sam basen uruchomiono trzy dni wcześniej. Obiekt działa oczywiście w reżimie sanitarnym – obowiązują dystans i maseczki (oczywiście poza niecką), wymagana jest dezynfekcja. Maksymalna ilość osób w saunie wynosi cztery. W miniony weekend prudnicki magistrat informował, że w tych dniach jacuzzi i brodzik są wyłączone z użytku (trwało badanie wody). Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, kiedy można „Sójkę” odwiedzać. Basen czynny od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do godziny 21.00, w soboty, niedziele i święta od godziny 11.00 do godziny 20.00. Maksymalna liczba osób wynosi 40.

Muzeum zaprasza na wystawę

Komfort delektowania się sztuką (w tym wypadku fotograficzną) zapewni Muzeum Ziemi Prudnickiej. Zaprasza ono na wystawę czasową „Tu są żywi, ale już umarli. Rzeczywistość obozowa na przykładzie losów Wacława Surowieckiego”. W związku z reżimem sanitarnym (limit 1 os./15m2) ekspozycję może jednocześnie oglądać maksymalnie pięć osób. Wystawę otwarto 5 lutego.

– Mamy dla naszych odwiedzających ciekawe wystawy, które otwieraliśmy w ubiegłym roku ale zaraz musieliśmy je zamykać ze względu na pandemię. Te ekspozycje i obiekty, które udostępniamy w czasie obostrzeń, udostępniamy bezpłatnie. – mówi dyrektor placówki dr Wojciech Dominiak. Wystawę „Tu są żywi, ale już umarli (…)” można oglądać do 5 marca tego roku.

Biblioteka to nie tylko książki

W tym wypadku to również fotografie. Biblioteka Publiczna w Prudniku również zachęca bowiem do odwiedzenia wystawy pod tytułem „Portret pięknej kobiety – fotografie ze zbiorów Bogusława Szybkowskiego”. Wystawa przy ul. Mickiewicza 1 jest dostępna od 11 lutego i będzie można ją oglądać do 26 lutego.

„Wystawa przedstawia portrety kobiet w eleganckich, modnych, stylowych strojach utrwalonych na zdjęciach z lat od 1850 do 1900 r. Przygotowano ją w oparciu o kolekcję przedwojennych fotografii jakie zgromadził Bogusław Szybkowski. Zdjęcia wykonane przez dawnych opolskich fotografów wyróżniają się poziomem artystycznym i kunsztem rzemieślniczym. Prezentują ponadczasowe piękno kobiet i modne epokowe stroje. Obok zdjęć wykonanych w w zakładach fotograficznych na Opolszczyźnie na wystawie można odnaleźć dzieła fotografów z Katowic, Wrocławia oraz Berlina. Wystawa została wypożyczona ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Jest to kolejna wystawa autorstwa Bogusława Szybkowskiego, jaką prezentujemy w naszej Bibliotece. Poprzednia pod tytułem „W obiektywie Bogusława Szybkowskiego”, cieszyła się dużym zainteresowaniem i była eksponowana w maju 2019 roku.” – zachęca biblioteka.

Wielki ekran znów dostępny

Od 12 lutego kino Diana „znowu nadaje” – że sparafrazujemy cytat ze Stawki Większej Niż Życie. Klossa co prawda na ekranie nie zobaczymy, ale dzieci ucieszą się z „Pinokia”, starsi widzowie oglądać mogą m.in. dramat „Banksterzy”. Widz uczestniczący w seansie filmowym zobowiązany jest do zakrycia nosa i ust. Na sali widowiskowej może maksymalnie przebywać 103 osoby. Aktualny repertuar dostępny jest na fanpage’u kina, POK-u i Gminy Prudnik na Facebooku, a także na naszym fanpage’u.

Grafiki: UM Prudnik

Opr. Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 264

Reklamy 

ReklamyFacebook