Prudnik24

Ubikacje wreszcie w mieszkaniach?

Ubikacje wreszcie w mieszkaniach?
26 lutego
18:58 2021

Powrócił temat modernizacji mieszkań komunalnych w gminie Prudnik. Magistrat stara się o pozyskanie funduszy na ten cel.

Jak wylicza wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka, inwestycja dotyczy ponad stu mieszkań pod adresami: Szkolna 4, Chrobrego 16 i 27, Kołłątaja 19, Traugutta 30, Kolejowa 1 i 3, Królowej Jadwigi 5 i 5a, Młyńska 49 oraz Sobieskiego 16 i 18.

– Pod koniec lutego złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej inwestycji do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dofinansowanie pochodziłoby z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Naszym zamiarem jest kompleksowy remont wymienionych budynków. – mówi nam samorządowiec.

Jeszcze podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak informował rajców, że koszty tego przedsięwzięcia oscylują wokół kwoty 9 mln. zł., przy czym aż 8,5 miałoby pochodzić z dofinansowania.

Zakres prac jest bardzo szeroki i obejmuje również temat słynnych z kampanii samorządowej w 2018 roku toalet. Jak dotychczas w wielu z wymienionych budynków sanitariaty znajdują się na korytarzach.

– Poza wykonaniem węzłów sanitarnych w planie mamy gruntową modernizację. Przede wszystkim chcielibyśmy podłączyć te nieruchomości do miejskiej sieci cieplnej. Budynki mają być ocieplone, remont obejmie też wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Pozostałe prace to m.in. przebudowa kominów, wymiana wszystkich instalacji (elektryczna, gazowa, wodna, kanalizacyjna – przyp. red.), remont dachów i odświeżenie klatek schodowych – opisuje Jarosław Szóstka.

Oświetlenie miejskie też do „odświeżenia”

Drugim projektem, o którego dofinansowanie wnioskuje gmina – również w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – jest modernizacja ulicznego oświetlenia na ulicach: Nyskiej, Powstańców Śląskich, Batorego i Mickiewicza. W tym wypadku linie napowietrzne mają zostać wymienione na podziemne.

– Stawiamy na ekologiczne rozwiązania. Do wymiany jest 783 sztuki opraw na energooszczędne. Jeśli projekt dojdzie do skutku, wybudujemy też oświetlenia na ponad siedemdziesięciu przejściach dla pieszych oraz wymienimy 50 słupów stylowych. – tłumaczy Szóstka. Koszty szacuje na 5 mln zł. Gmina ubiega się o większość tej kwoty, bo 4,5 mln. zł. O losie projektów zadecyduje teraz strona rządowa. Fot. google maps

Maciej Dobrzański

2 komentarze

 1. Michał
  Michał 26 lutego, 19:31

  A Pl zamkowy 3/4 kasie pytam gdzie ja mam kibel na korytarzu a mam dwoje małych dzieci

  Reply to this comment
 2. Prudniczanin
  Prudniczanin 26 lutego, 19:17

  To jest absurd!!! Kołłątaja 19 podłącza do sieci ciepłowniczej a Kołłątaja 17 już nie!!! To gdzie ta ekologia co pie…. w tv???

  Reply to this comment

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 209

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook