Prudnik24

Nowa inicjatywa prudnickiego muzeum

Nowa inicjatywa prudnickiego muzeum
28 lutego
17:58 2021

Czasy pandemii sprawiają, że instytucje użytku publicznego często sięgają po atrakcyjne środki komunikacji internetowej. Nie inaczej sprawy się mają z Muzeum Ziemi Prudnickiej, które właśnie zapowiedziało nową inicjatywę.

Instytucja w mediach społecznościowych poinformowała o rozpoczęciu cyklu „Zabytek miesiąca”. Co miesiąc, regularnie, na facebooku placówki będzie się pojawiać informacja o jednym eksponacie ze zbiorów prudnickiego muzeum. Akcję – w czwartek 25 lutego – zaczął zabytek z Działu Archeologicznego – siekierka krzemienna ze Zwiastowic. Oto, jak scharakteryzowało ją muzeum.

„W zbiorach Muzeum Ziemi Prudnickiej znaleźć możemy zabytki archeologiczne pochodzące z najdawniejszych okresów naszych dziejów. Do jednych z ciekawszych obiektów należy mała siekierka krzemienna odnaleziona w Zwiastowicach. Jest to znalezisko przypadkowe. Ziemia często „oddaje” to co pierwotnie zakopano bądź zgubiono, dzięki czemu nawet podczas spaceru czy prac polowych można natknąć się nietypowy obiekt. Naszą siekierkę wykonano z brązowo-szarego krzemienia, używanego głównie do wyrobu narzędzi, broni czy krzesania ognia. Siekierka ze Zwiastowic (pow. prudnicki, Gmina Głogówek) jest niewielkim, starannie wygładzonym egzemplarzem, o wymiarach zaledwie 5,6cm x 5,7cm. Zachowana jest jednak w całości. Zabytek ten datujemy na okres neolitu, przypadający w Polsce mniej więcej na lata 5500-2000 p.n.e.”

Muzeum Ziemi Prudnickiej zachęca prudniczan do dzielenia się swoimi znaleziskami. „A może wam udało się kiedyś natknąć na nietypowy obiekt? Jeżeli tak, koniecznie zgłoście taką informację do muzeum. Pamiętajcie tylko, żeby wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującym obecnie prawem i z poszanowaniem samego zabytku.” – zachęca na Facebooku Małgorzata Piwko, pracownik Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook