Prudnik24

To oni będą doradzać w temacie kultury. Zobacz skład nowej Rady Programowej POK

To oni będą doradzać w temacie kultury. Zobacz skład nowej Rady Programowej POK
05 marca
16:11 2021

Dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury Sylwia Gawłowska powołała nową Społeczną Radę Programową. Wśród członków są muzycy, poeci, dziennikarze, a także osoby od lat podejmujące się różnych działań związanych z prudnicką kulturą.

Społeczna Rada Programowa działa na podstawie statutu Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku. Pełni rolę organu doradczego w programowaniu działalności merytorycznej. W poprzednim roku zakończyła swoją czteroletnią kadencję poprzednia rada, stąd konieczność powołania kolejnej.

– Jest to jednak nie tylko konieczność, ale przede wszystkim bardzo ważna możliwość działania i stworzenia przestrzeni do dyskusji, debaty i wysłuchania różnych głosów dotyczących kultury – komentuje w rozmowie z Gazetą Prudnik24 dr Sylwia Gawłowska. Szefowa instytucji wskazuje, że zależało jej, aby w skład rady wchodzili przedstawiciele różnych środowisk artystycznych, twórczych, ale także osobowości świata kultury reprezentujący różne pokolenia.

– Cieszę się, że tak wspaniali ludzie zaszczycą mnie i Prudnicki Ośrodek Kultury swoją obecnością, otwartością, doświadczeniem, pomysłami i mądrością.

Członkowie nowej Rady Programowej z pewnością będą mieli pole do popisu w temacie kierunków rozwoju prudnickiej kultury. Spotkania – na razie – zaplanowano w (mniej więcej) miesięcznych odstępach.

– Jestem pewna, że spotkania Rady Programowej będą pomocne w kształtowaniu i wzbogacaniu programu artystycznego i oferty kulturalnej naszej instytucji dla wszystkich grup wiekowych. Mam też nadzieję, że dla każdego, kto zasiada w składzie Rady ten rodzaj obecności będzie równie satysfakcjonujący – słyszymy od dyrektor Gawłowskiej.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że wybór rady zgodnie z jej regulaminem zatwierdza burmistrz Prudnika. Jako, że rada ma swoim członie słowo „społeczna” jej członkowie z tytułu zasiadania w gremium nie otrzymują wynagrodzenia.

Skład nowej Rady Programowej różni się nieco od poprzedniego, choć znajdziemy tu kilka nazwisk znanych z działalności w radzie w minionych latach. Poniżej krótkie biogramy wszystkich członków.

  1. Marcin Husak – przewodnik, regionalista, autor książek „Franklowie i Pinkusowie – ocalałe dziedzictwo”, „Niecodziennik! Prudnik mniej znany…” i artykułów w czasopismach naukowych i regionalnych, badacz dziejów ziemi prudnickiej, działacz PTTK.
  2. Józefa Ćwierz – Waścińska – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Złotego Wieku Pokolenia w Prudniku, działacz PTTK, sekretarz klubu Górskiego „Szarotka” przy PTTK Oddz. Prudnik.
  3. Joanna Dominiak – nauczyciel dyplomowany języka polskiego, współpracownik Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu przy projekcie edukacyjnym Twórczo z Teatrem, koordynator projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
  4. Agnieszka Zientarska – polonistka, filozofka, teatrolożka, filmoznawczyni, podróżniczka, Stypendystka Uniwersytetu w Poczdamie i National Kaohsiung Normal University na Tajwanie. Podróżniczka, zawsze gotowa do drogi. Zaangażowana w pracę z młodzieżą i rozwój sztuki. Zachłannie czyta książki i o nich rozmawia.
Prowadzi audycje na antenie Radia Opole : „Rewiry kultury”, „O kulturze – debata” i program „Wszystko o literaturze”.
  5. Waldemar Jocher – poeta, animator spotkań literackich, autor tomów poetyckich. Jest laureatem Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny 2010 za najlepszy debiut poetycki roku a także laureatem Nagrody Otoczaka 2015 za tom „Przetrwalnik” oraz laureatem projektów Biura Literackiego: „Poeci na nowy wiek 2009” oraz „Odsiecz 2013”.
  6. Ryszard Czeczel – muzyk jazzowy, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Prudniku.
  7. Maciej Dobrzański – dziennikarz kulturalny, publicysta, poeta, społecznik, animator wydarzeń poetyckich i kulturalnych.
  8. Franciszek Dendewicz – nauczyciel dyplomowany, historyk, Prezes Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Prudnickiej, prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Szybowice, działacz PTTK, badacz dziejów ziemi prudnickiej.
  9. o. Dawid Ryszard Zmuda – gwardian, kustosz sanktuarium św. Józefa – Prudnik Las.

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook