Prudnik24

5,5 mln zł. przeznaczą na drogę

5,5 mln zł. przeznaczą na drogę
28 marca
11:59 2021

Jak informowaliśmy kilka dni temu, w ramach rządowego dofinansowania dla gmin górskich, Prudnik otrzyma 5,5 mln. zł. Środki te pozwolą sfinansować modernizację ulicy Działkowej.

Ulica to obecnie na poły dzika droga prowadząca od okolic basenu odkrytego do Łąki Prudnickiej.

– Chcemy zaopatrzyć drogę w kanalizację deszczową i inteligentne oświetlenie. To znaczy, że jego nasilenie będzie generował ruch na drodze, chodniku i ścieżce. – mówił nam niedawno burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

O tym, co gmina zamierza wykonać na 1600 metrowym odcinku napisał w mediach społecznościowych zastępca burmistrza Jarosław Szóstka. Poza asfaltową drogą, chodnikiem i inteligentnym oświetleniem ma być to ogólnodostępna wiata dla podróżnych oraz samoobsługowa stacja naprawcza dla rowerów.

– Warto nadmienić, że projekt ten od dawna był „oczkiem” w głowie Radnego Tomasza Wisły, a starania o dofinansowanie wspierał także radny Rafał Bolibrzuch. – dodaje Szóstka.

Sprecyzujmy, że ta forma rządowego wsparcia ma związek z koronawirusem. W ramach programu ponad dwieście gmin położonych na terenach górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z obostrzeniami epidemicznymi, otrzyma od państwa w sumie miliard złotych. Przyjęto zasadę, że każda z gmin może otrzymać 40 procent sumy średniorocznych inwestycji wyliczonej w okresie ostatnich pięciu lat.

Poza Prudnikiem na południu Opolszczyzny duże środki otrzymały Głuchołazy i Głubczyce. W tym pierwszym mieście (4 1000 zł.) zostanie wybudowana m.in. fontanna, parkingi (także w Jarnołtówku) i przebudowana droga do Mikulowic. Powstanie też nowe oświetlenie uliczne. W Głubczycach (3 814 000 zł.) środki zostaną przeznaczone na przebudowę basenu miejskiego. O tym fakcie poinformowała w miniony czwartek w Nysie podczas konferencji prasowej ze starostą Andrzejem Kruczkiewiczem poseł Katarzyna Czochara.

Maciej Dobrzański

Ulica Działkowa. Fot. M. Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook