Prudnik24

Strumień pieniędzy dla Opolszczyzny. Środki również dla gmin z ziemi prudnickiej

Strumień pieniędzy dla Opolszczyzny. Środki również dla gmin z ziemi prudnickiej
06 kwietnia
15:12 2021

Pod koniec marca zapadła decyzja o rządowym wsparciu samorządów z Opolszczyzny kwotą w wysokości 34,4 mln. zł. Spore pieniądze „powędrują” m.in. do Lubrzy i powiatu prudnickiego. Skorzysta też gmina Głogówek.

Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Liderka PiS na Opolszczyźnie, poseł Violetta Porowska wyjaśnia, że „RFIL to wsparcie dla wszystkich samorządów w kraju, ale też szczególna pomoc dla gmin, które ucierpiały wskutek pandemii.”

Aż 2 mln. zł. dostanie gmina Lubrza na przebudowę ulicy Nowej Naprawy. Projekt zakłada kompleksową wymianę nawierzchni i infrastruktury drogowej wraz z remontem kanalizacji deszczowej.

Dwukrotnie więcej – bo 4 mln. zł. powiat prudnicki otrzyma na kolejne zadanie drogowe – przebudowę drogi z Łąki Prudnickiej do Starowic.

„To wspaniałe wieści dla powiatu prudnickiego oraz mieszkańców Moszczanki” – czytamy na facebookowym profilu pochodzącej z Moszczanki poseł Katarzyny Czochary. Wtóruje jej starosta Radosław Roszkowski. „Dziękujemy Pani Poseł za niewątpliwy wkład w pozyskanie środków na ten etap modernizacji drogi Łąka Prudnicka – Moszczanka – Pokrzywna” – komentuje samorządowiec.

Bardzo ważne informacje w związku z rządowymi środkami popłynęły też do Głogówka, a konkretnie Racławic Śląskich. Urząd Marszałkowski otrzymał milion zł. na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej rewitalizacji linii relacji Racibórz – Racławice Śląskie, o co od dawna starają się samorządy z ziemi prudnickiej, Głubczyc i Raciborza.

– Dofinansowanie zaoszczędzi w budżecie gminy 100 tysięcy zł. – zauważa burmistrz Głogówka Piotr Bujak. Jako jedną z osób, która mocno zaangażowała się w pomoc na zdobycie tych środków wymienia m.in. pochodzącego z Opolszczyzny posła i wiceszefa MON Marcina Ociepę.

Środki w ramach tego samego rozdania (2 mln. zł.) przyznano także bliskim Prudnikowi Głuchołazom. Planowana jest tam przebudowa budynków byłej szkoły w centrum usług społecznych.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook