Prudnik24

Kolejny krok w stronę budowy obwodnicy poczyniony

Kolejny krok w stronę budowy obwodnicy poczyniony
10 kwietnia
18:21 2021

7 kwietnia w Opolu podpisano umowę na sporządzenie dokumentacji technicznej budowy wschodniej obwodnicy Prudnika. Długo wyczekiwana droga ma powstać do 2027 roku.

Przypomnijmy, że Prudnik znalazł się w rządowym programie budowy „100 obwodnic”. Na podpisanie umowy do Opola przybyli burmistrz Grzegorz Zawiślak, wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek i starosta Radosław Roszkowski. W konferencji uczestniczyli również lider PiS na Opolszczyźnie – poseł Violetta Porowska, wicewojewoda Opolska Teresa Barańska oraz Poseł Katarzyna Czochara, która od kilku lat lobbowała w sprawie budowy obwodnicy.

Jak informuje GDDKiA w Opolu, inwestycja obejmuje budowę nowego odcinka DK41 o długości ok. 3,3 km. W planach jest realizacja wiaduktu nad linią kolejową, dróg dojazdowych do obsługi przyległego terenu, oświetlenia, urządzeń ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także przebudowa dróg lokalnych oraz kolidujących urządzeń infrastruktury technicznej.

– Prudnik będzie miał swoją bardzo długo oczekiwana obwodnicę. Przez wiele lat walczyłam o tę właśnie obwodnicę. Już jako zwykły członek PiS podejmowałam szereg inicjatyw w tej sprawie. Miedzy innymi przygotowałam uchwałę dotyczącą konieczności budowy obwodnicy Prudnika, która na zjeździe okręgowym PiS w Opolu została jednogłośnie przyjęta. W sejmie od samego początku zabiegałam o tę właśnie obwodnicę. – komentuje poseł Katarzyna Czochara.

„Program budowy #100obwodnic jest ważnym elementem polityki infrastrukturalnej rządu Prawo i Sprawiedliwość, który znacząco pomaga nam w walce z pandemią. Inwestycja w obwodnice #Opolszczyzny to impuls dla rozwoju gospodarki i swego rodzaju koło zamachowe gospodarki lokalnej.” – napisała przed konferencją w mediach społecznościowych poseł Violetta Porowska.

Do sprawy odniósł się też burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. „Dziękuję poseł Violetcie Porowskiej za spełnienie obietnicy i pomoc w umieszczeniu obwodnicy wschodniej Prudnika w programie 100 obwodnicy oraz poseł Katarzynie Czocharze i wojewodzie Sławomirowi Kłosowskiemu za wieloletnie wsparcie dla tej inwestycji.” – taki wpis burmistrz zamieścił na swoim facebooku.

Nowa obwodnica będzie łączyła obwodnicę Lubrzy z ulicą Wiejską. W ten sposób odciążone zostanie rondo im. Żołnierzy Wyklętych i ul. Powstańców Śląskich. Przetarg na budowę obwodnicy ma być ogłoszony w I kwartale 2024 roku. Spośród pozostałych obwodnic jakie w ramach programu zaplanowano na Opolszczyźnie, jeszcze przed prudnicką powstanie obwodnica Brzegu (przetarg w 2022 r.) oraz równolegle z prudnicką obwodnica Sidziny oraz Lędzina (przetarg w 2025 r.). Fot. poglądowe

Maciej Dobrzański

Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski. Fot. Grzegorz Zawiślak

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook