Prudnik24

Straż ekologiczna

Straż ekologiczna
16 kwietnia
17:05 2021

Transformacja energetyczna Polski stała się faktem. Udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych – wiatru, wody, słońca w całkowitej produkcji energii elektrycznej w naszym kraju zbliża się dynamicznie do wyznaczonego przez komisję europejską poziomu. Chęć posiadania ekologicznych rozwiązań w zakresie wytwarzania zielonej energii, wymiany sposobu ogrzewania budynków na ekologiczne, jest również mocno widoczna w naszej lokalnej społeczności. Na dachach domów naszego regionu widzimy coraz więcej paneli słonecznych, z kominów prudnickich domostw często nie unosi się już dym, a stare węglowe piece zastępują elektryczne kotły i energooszczędne pompy ciepła. Z najnowocześniejszych rozwiązań skorzystała też Prudnicka Straż Pożarna, która zdecydowała się na montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej.

Konkurs ofert ogłoszony przez PSP na wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy blisko 40 kW wyłonił prudnicką firmę PROTON. Udało nam się spotkać i porozmawiać z właścicielem firmy.

Skąd u Strażaków zainteresowanie fotowoltaiką (skrót PV) oraz jakie korzyści płyną z posiadania mikroelektrowni na przykładzie właśnie prudnickiej komendy?

Wbrew pozorom, w jednostce PSP zużycie energii elektrycznej jest na dość wysokim poziomie. Wszystko dlatego, że nasza komenda funkcjonuje przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Można powiedzieć, że „remiza” jest drugim domem dla 55 osób które dbają o nasze bezpieczeństwo. Oświetlenie, ciepła woda, klimatyzatory, komputery, przemysłowa pralka i suszarka sprawiły, że rachunki za prąd skłoniły straż do szukania oszczędności.

Instalację dobraliśmy optymalnie, opierając się na danych zużycia i możliwościach infrastruktury technicznej, którą zastaliśmy przeprowadzając audyt – wizje lokalną na terenie PSP. Przy doborze instalacji nasza straż zwracała uwagę na bezpieczeństwo. Dlatego składając ofertę dołożyliśmy starań, by poza atrakcyjną ceną, proponowane rozwiązania cechowały się wysokim poziomem bezpieczeństwa i niezawodnością. Naszą domeną z kolei jest profesjonalne działanie, więc zagwarantowaliśmy sprawny montaż oraz pełna opiekę gwarancyjną, wychodząc z założenia, żeby każdy robił to na czym zna się najlepiej. Strażacy na ratowaniu ludzkiego życia, my na udowie instalacji PV.

Proszę powiedzieć kilka słów na temat korzyści ekonomicznych płynących z posiadania elektrowni słonecznej.

To bardzo dobrze ulokowane środki. Montaż 88 paneli słonecznych o mocy prawie 40 kW zapewni naszej jednostce około 35 tysięcy zł. oszczędności rocznie. Wydawana na energię elektryczną z budżetu jednostki pieniądze będzie można zagospodarować na inne cele, choćby na dodatkowe wyposażenie czy szkolenia, tak żeby strażacy byli jeszcze lepsi w swoim fachu. Poza ekonomią warto wspomnieć o aspekcie ekologicznym, który bezpośrednio łączy się produkcją prądu ze słońca. Świadomość społeczna dotycząca dbałości o nasz dom-planetę, wzrasta, ludzie otwierają się na nowe rozwiązania i to jest bardzo budujące, bo wpisuję się w nasze motto, które przyjęliśmy w firmie – dbaj o miejsce w którym żyjesz.

Oby jak najwięcej ludzi kierowało się tym motto. No właśnie, ale tutaj nasuwa się pytanie, jak długo PSP będzie mogła korzystać z pozytywnych efektów posiadania własnej elektrowni?

Jak wskazują producenci, żywotność paneli fotowoltaicznych oscyluje w granicach 25-30 lat. Jednak realna sprawność może być dużo dłuższa, bo choć panel z wiekiem traci nieco na wydajności, to, dopóki nikt fizycznie go nie zniszczy, będzie działał. Utrata mocy wyjściowej jest na poziomie około pół procenta rocznie.

A jak fotowoltaika sprawdza się w naszym klimacie, w którym zima trwa prawie pół roku.

Funkcjonalności instalacji nie przeszkadza nawet polski klimat z okresowymi zachmurzeniami. To prawda, że panele produkują najwięcej energii w miesiącach od kwietnia do września, ale dzięki przepisom które funkcjonują w naszym kraju możemy magazynować energię w zakładzie energetycznym i odbierać w miesiącach zimowych wtedy kiedy fotowoltaika działa na 30% swoich możliwości.

Przyznam, że brzmi to wszystko naprawdę zachęcająco, sam dostrzegam mnóstwo plusów. Pytanie brzmi co z minusami, czy dostrzega je Pan w fotowoltaice ?

Z zasady fotowoltaika jest dziedziną z zakresu elektryki więc plus i minus to norma w tej branży (śmiech). Będąc zupełnie poważnym, przyznam, że wiążą się z nią również niebezpieczeństwa. Jednym z nich są podmioty, które wykorzystując niewiedzę swoich klientów mocno zawyżają ceny instalacji. Jednak zdecydowanie większym zagrożeniem dla inwestorów są ludzie, którzy korzystając z dużego zainteresowania zaczęli montować fotowoltaikę nie posiadając niezbędnej wiedzy, doświadczenia oraz uprawnień do wykonywania tego typu instalacji. W efekcie szybko rośnie grono inwestorów, którzy decydując się na najtańsze propozycje nadal muszą płacić rachunki za prąd, ponieważ mają źle dobraną, niewydajną mikroelektrownię. Należy pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne pracują na prądzie stałym więc nieprawidłowy montaż bądź wykorzystanie niskiej jakości komponentów może skończyć się porażeniem prądem, a nawet pożarem. W naszym powiecie znany jest już co najmniej jeden przypadek, w którym przez błąd instalatorów spłonął dom. Ważne jest, by klient miał świadomość z czego wynikają różnice w cenach i co tak naprawdę dostanie w ramach umowy.

Dziękuję Panu bardzo za rozmowę i przekazanie cennej wiedzy.

Również bardzo dziękuję, chciałbym jeszcze korzystając z możliwości wypowiedzenia się na łamach państwa dwutygodnika, podziękować wszystkim pracownikom PROTONu, bo to dzięki ich ciężkiej pracy, zaangażowaniu i fachowej wiedzy ciągle poszerzamy rzeszę zadowolonych klientów.
Zapraszam również wszystkich mieszkańców Prudnika i okolic, zainteresowanych tematyką do odwiedzenia naszej siedziby, chętnie poświęcimy czas każdemu i postaramy się pomóc.

W ofercie firmy znajdziemy nie tylko fotowoltaikę dla domów ale również zestawy na działki czy kampery, dzięki którym dosłownie w każdym miejscu możemy cieszyć się darmowym prądem. Firma PROTON oferuje również pomoc oraz doradztwo w zakresie: magazynów energii, ładowarek elektrycznych, pomp ciepła, folii grzewczych/ promienniki podczerwieni, pieców indukcyjnych, kotłów elektrycznych, grzejników akumulacyjnych i klimatyzacji.

Biuro firmy znajduje się przy ulicy Powstańców Śląskich 23. Z jej pracownikami skontaktujemy się też pod numerem telefonu: 667-446-490

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook