Prudnik24

Rajcy nie zgadzają się na napis, rondo z patronem. Dyskusje w Głogówku

Rajcy nie zgadzają się na napis, rondo z patronem. Dyskusje w Głogówku
24 kwietnia
16:44 2021

Rada Miejska w Głogówku na nadzwyczajnej sesji podjęła decyzję, że rondo w Racławicach Śląskich przy zbiegu ulic Zwycięstwa i Głubczyckiej będzie nosić imię Powstańców Śląskich. Ci sami radni (większość z Mniejszości Niemieckiej) odrzucili uchwałę, by upamiętnić polskich patriotów na pomniku na placu Wolności w Głogówku.

W temacie ronda zaproponowano trzy nazwy. Jeden z mieszkańców miejscowości proponował, by rondo nazwać po prostu „Racławice”. Opolska Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu wysunęła propozycje, by patronem ronda został porucznik Stanisław Gliński, powstaniec śląski i uczestnik walk o Monte Cassino. Z kolei lokalni społecznicy zaproponowali nazwę Powstańców Śląskich, którą ostatecznie przyjęli radni.

– Moim zdaniem to bardzo dobra decyzja. Nawiązująca do historii tego sołectwa, w którym istniała niegdyś szkoła im. Powstańców Śląskich, której nazwę później zmieniono. Wniosek o takie nadanie nazwy pochodził od społeczników lokalnych, od różnych stowarzyszeń i organizacji działających w Racławicach Śląskich. – komentował dla Radia Opole burmistrz Głogówka Piotr Bujak.

Dużo więcej kontrowersji wzbudziło upamiętnienie Polaków walczących w III Powstaniu Śląskim. Napis o treści: „1921-2021 w hołdzie polskim patriotom w setną rocznicę III Powstania Śląskiego” miał się znaleźć na pomniku na placu Wolności w Głogówku. Rajcy, którzy głosowali przeciwko wydali oświadczenie. Padło w nim stwierdzenie, że ich zdaniem napis na pamiątkowej tablicy „może wywołać niepotrzebne kontrowersje wśród mieszkańców naszej wielokulturowej i spokojnej społeczności”.

– Czcimy wszystkich patriotów. Naprawdę hołd oddajemy wszystkim. Dlatego nie wymieniajmy. Mamy i patriotów lokalnych, którzy żyli 100 lat temu i dlatego taka decyzja. – wyjaśniał radny Bernard Dembczak.

Sprawa odbiła się szerokim echem. Opolski poseł Janusz Kowalski uznał, że decyzja radnych „to ogromny cios w polskie serca i w polską pamięć.”. Szefowa PiS na Opolszczyźnie poseł Violetta Porowska mówiła z kolei na konferencji prasowej, że „mieszkańcy mają prawo, by złożyć hołd polskim patriotom”.

Burmistrz Piotr Bujak, który był wnioskodawcą dodania napisu zapowiedział, że „kiedy już opadnie temperatura dyskusji, siądziemy do stołu i porozmawiamy o historii naszego regionu”. Fot. UM Głogówek

Maciej Dobrzański

Za: Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 225

Reklamy

 

ReklamyFacebook