Prudnik24

Będą kontenery dla patologicznych lokatorów?

Będą kontenery dla patologicznych lokatorów?
07 maja
16:54 2021

Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Prudnika zapowiedział, że gmina zastanawia się nad stworzeniem specjalnych kontenerów dla osób, które nie umieją przystosować się do życia w społeczności miejskiej i swoim zachowaniem regularnie zagrażają zdrowiu i życiu innych prudniczan. Miejsce byłoby zlokalizowane na peryferiach miasta.

Choć to kontrowersyjne rozwiązanie, niektóre miasta w Polsce decydowały się na nie w minionych latach. W rozmowie o zastosowaniu podobnego ruchu w Prudniku od razu na myśl nasuwa się słynna na całą Polskę kamienica socjalna przy ul. Chrobrego 49.

– Poważnie podchodzimy do tematu, bo obserwujemy coraz większą degradacje naszego mieszkaniowego zasobu socjalnego. Niestety degeneracji tej pomaga część mieszkających w tym zasobie lokatorów. Najjaskrawszym tego przykładem jest blok Chrobrego 49, gdzie dochodzi do licznych pożarów. – komentuje doniesienia burmistrza jego zastępca Jarosław Szóstka. Podkreśla przy tym, że „kamienica-celebryta” z Chrobrego jest dostosowana do tak ekstremalnych warunków. – Wzmocnione są stropy, wydzielona klatka schodowa oraz systemy oddymiana. Gdyby, choć część z tych pożarów miała miejsce w innych kamienicach na terenie miasta, to doszło by do tragedii o dużych skutkach. Mimo tego trzeba znaleźć rozwiązanie tej sytuacji i w wielu miastach, w ten właśnie sposób dyscyplinuje się niepotrafiących się dostosować mieszkańców.

Pytany o szczegóły, Jarosław Szóstka na razie nie chce ich ujawnić.

– Ciężko na tak wczesnym etapie koncepcyjnym mówić o konkretnej lokalizacji. Na pewno rozważamy tereny peryferyjne, ale obecnie brakuje działki, która w 100 procentach spełniałby wymagania (możliwość szybkiego podłączenia do mediów oraz odpowiednie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Stąd też ciężko na ten moment wyznaczyć cezurę czasową. Przed samą decyzją będziemy chcieli także odbyć choćby jedną wizytę studyjną by zobaczyć, jak podobne osiedlą funkcjonują w innych miastach. – wskazuje nasz rozmówca.

Jedno natomiast jest pewne. W kwestii przesiedleń z mieszkań socjalnych do osiedla kontenerowego decydującymi kryteriami będą: uciążliwe i nieakceptowalne społecznie zachowanie, niszczenie mienia gminy oraz stwarzanie sytuacji zagrożenia utraty zdrowia i życia. Foto: Google maps

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook