Prudnik24

Prymas na ołtarze. Prudnik uhonoruje go jesienią

Prymas na ołtarze. Prudnik uhonoruje go jesienią
10 maja
11:41 2021

Papież Franciszek ogłosił, że beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Warszawie. Z tej okazji gmina przygotowuje co najmniej dwa duże wydarzenia.

Prymas będzie beatyfikowany wespół z Różą Marią Czacką. Jeśli tylko pozwolą na to warunki epidemiczne (a wszyscy na to liczą), na błoniach przy sanktuarium prawdopodobnie odbędą się koncerty poświęcone osobie Stefana Wyszyńskiego. Jesienią planuje się także dużą konferencję naukową, która dotyczyć będzie spuścizny intelektualnej po kardynale. Docelowo natomiast w obiekcie franciszkanów ma powstać centrum edukacyjne propagujące jego działalność i nauczanie.

Przypomnijmy, że z powodu pandemii beatyfikację tego Sługi Bożego odwołano bezterminowo w ubiegłym roku.

– (…) Jest takie westchnięcie, że nareszcie. Chcielibyśmy już, żeby był w końcu ten błogosławiony Stefan Wyszyński. To jest jeszcze taki aspekt uhonorowania ludzi, którzy w tamtych czasach cierpieli za wolność Kościoła, Ojczyzny i wiary. – stwierdził w rozmowie z Radiem Opole Dawid Zmuda, gwardian, kustosz prudnickiego Sanktuarium św. Józefa.

W 50. latach ubiegłego wieku komunistyczne władze przez ponad rok więziły kardynała Stefana Wyszyńskiego, w klasztorze franciszkanów w Prudniku-Lesie.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook