Prudnik24

Spotkanie poetyckie on-line. „Bliżej sadu – pejzaże realne i mityczne w poezji Tadeusza Soroczyńskiego”

Spotkanie poetyckie on-line. „Bliżej sadu – pejzaże realne i mityczne w poezji Tadeusza Soroczyńskiego”
21 maja
13:00 2021

Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku zaprasza na spotkanie poetyckie on-line dedykowane pamięci poecie Tadeuszowi Soroczyńskiemu. W spotkaniu udział wezmą zaproszeni goście: Zofia Kulig – prowadząca Daniela-Penca poetka, Maria Soroczyńska – żona Tadeusza Soroczyńskiego oraz Grzegorz Weight- wydawca i sekretarz redakcji ,,Tygodnika Prudnickiego”.

Tadeusz Soroczyński urodził w Busku nad Bugiem. W 1945 roku wraz z rodziną przybył na Śląsk Opolski, do Szonowa koło Głogówka. Pracował jako nauczyciel języka polskiego i muzyk. Był redaktorem ”Głosu Włókniarza”. Debiutował w 1961 roku wierszem ,,Słowo” na łamach Trybuny Opolskiej. Przez wiele lat działał w społecznym ruchu kulturalnym Opolszczyzny. Był członkiem Związku Literatów Polskich i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach oraz sekretarzem Zarządu Opolskiego Towarzystwa Kulturalno -Oświatowego, redaktor kwartalnika ,,Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany w dziedzinie literatury i za
działalność społeczno – kulturalną. W 2011 roku otrzymuje Nagrodę Literacką im. Marka Jodłowskiego za wartości artystycznego piękna i moralnego przesłania w 40-letnich dokonaniach poetyckich.

,,Wiersze Tadeusza Soroczyńskiego są jak owoce w wiklinowym koszu z ojcowego sadu – orzeźwiające i krzepiące. Polecam je wyobcowanym i zagubionym we współczesnym, w nieczułym świecie – budzą nadzieję”, pisał poeta, Zygmunt Dmochowski. Niejednokrotnie tematem wierszy Tadeusza Soroczyńskiego był ukochany sad, który kiedyś opuścił, a następnie założył na nowo w Prężynce. W jego twórczości zauważamy przywiązanie do prostego życia, ukochanie przyrody, szacunek dla słowa i czystości mowy.

Premiera spotkania poetyckiego on-line pamięci poety Tadeusza Soroczyńskiego odbędzie
30 maja 2021 roku o godzinie 17.00
Spotkanie będzie dostępne bezpłatne on-line na stronach:

www.facebook.com/PrudnickiOsrodekKultury
www.facebook.com/Biblioteka-Publiczna-w-Prudniku
www.pok-prudnik.pl

Źródło: Prudnicki Ośrodek Kultury

Gazeta Prudnik24 – numer 260

Reklamy

 

ReklamyFacebook