Prudnik24

VIII Bieg Nyski za nami. Grupa Azoty ZAK S.A. jednym z głównych sponsorów

VIII Bieg Nyski za nami. Grupa Azoty ZAK S.A. jednym z głównych sponsorów
05 czerwca
19:18 2021

Po roku przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa znów odbył się Bieg Nyski. VIII edycja imprezy różniła się od poprzednich nie tylko trasą, ale ilością biegaczy. Wśród nich był prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Artur Kamiński. Firma znalazła się natomiast w gronie największych sponsorów dzisiejszego wydarzenia.

Jak przekazał nam Jacek Makowski, jeden z organizatorów przedsięwzięcia, zazwyczaj w Biegu Nyskim frekwencja przekracza liczbę tysiąca zawodników. W tym roku wszystko odbyło się w nieco innej formule, co i tak jest sukcesem, zważywszy na fakt, że ubiegłoroczną edycję w ogóle odwołano z powodu pandemii.

– Zgłosiło się ponad 600 uczestników. Do tej pory biegaliśmy ulicami Nysy, w tym roku wybraliśmy malowniczą trasę wiodącą wałami Jeziora Nyskiego – tłumaczy naszej gazecie Makowski.

I rzec można, że zawodom wyszło to na dobre, bo widoki naprawdę cieszyły oczy. Zrezygnowano również ze wspólnego startu, aby uniknąć dużej kumulacji osób w jednym miejscu. To także okazało się trafnym posunięciem, bo wały nie są bardzo szerokie. Zawodnicy mieli więc komfort w postaci dużej przestrzeni i wspaniałej panoramy „nyskiej riwiery”. Wyzwaniem była za to pogoda. Żar lał się z nieba, więc po skończonym biegu zawodnicy od razu na mecie otrzymywali wodę.

Jednym z tych, którzy szczęśliwie się na niej stawili, był prezes Grupy Azoty ZAK S.A., Artur Kamiński. O wparciu inicjatywy przez firmę i swoim udziale mówi jako o łączeniu przyjemnego z pożytecznym. Jak przyznał naszej gazecie, regularnie biega od pół roku i po raz pierwszy miał do czynienia z tak wymagającymi warunkami termicznymi.

– Na biegu na pewno zdrowie zyskało, choć w takiej temperaturze jeszcze nie biegałem. Był to trudny dla mnie bieg, oczywiście ukończyłem go z czasem 59 minut. Udało mi się zejść poniżej godziny, ale mój rekord życiowy to 50 minut, więc nie zakładałem, że pobiję tu życiówkę. Natomiast poznałem różnicę między biegiem w cieniu po południu, a biegiem w otwartym słońcu. – przyznał tuż po skończonych zawodach prezes Kamiński. Wyjaśnił nam też powody, dla których Grupa Azoty ZAK S.A. zdecydowała się wesprzeć wydarzenie.

– Wsparliśmy w tym roku Bieg Nyski bo zazwyczaj w ten sposób w ramach naszej społecznej odpowiedzialności biznesu wspieramy różnego rodzaju wydarzenia, czy to kulturalne, czy właśnie sportowe.

Prezes podkreślił, że kwota była na tyle wysoka, by umożliwić organizatorom przeprowadzenie zawodów. I to pomimo faktu, że kraj wciąż zmaga się z pandemią.

– Obostrzenia pandemiczne w ostatnim czasie zostały znacznie zredukowane, dzięki temu udało się przeprowadzić ten dzisiejszy bieg. Bardzo się cieszę, że jako Grupa Azoty też wsparliśmy taką formę aktywności. Według mnie jest ona najlepsza, bo i najprostsza.

Grupa Azoty ZAK S.A. już nie pierwszy raz pokazuje, że zależy jej na wspieraniu małych społeczności. Bieg Nyski to wszakże inicjatywa lokalna.

– Niedługo bieg prudnicki, który też zamierzamy wesprzeć. W planach jest organizacja biegu azotowego w Kędzierzynie-Koźlu i być może inne biegi na dystansie 10, czy 15 kilometrów. – spuentował Artur Kamiński.

W tegorocznej edycji spośród biegających pań najszybsza okazała się Joanna Griman (Mojżysz Team/ERIGO) z Rybnika z czasem 38,29. Wśród panów zawody zdominował Sebastian Leśniak, zawodnik RUNNERS TEAM NYSA, który na metę dobiegł po 34 minutach i 41 sekundach. W kategorii Open nagród nie przyznawano. Otrzymali je natomiast – w postaci toreb z gadżetami ufundowanymi przez Grupę Azoty ZAK S.A. – najlepsi zawodnicy pochodzący z Nysy. Główny sponsor nie zapomniał wyróżnić najlepszego uczestnika biegu z Kędzierzyna-Koźla. W tej kategorii nagrodę „zgarnął” Krzyszof Hańcza (KS Koziołek Kędzierzyn-Koźle).

– Tegoroczny bieg był nieco bardziej kameralny, ale i czas jest szczególny. Serdecznie dziękuję wszystkim za obecność. To wy jesteście sercem tej imprezy i bez was by jej nie było. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Nysy i osobom przyjezdnym – zwrócił się do zgromadzonych przy biurze zawodów Piotr Bobak, sekretarz miasta i gminy Nysa tuż przed rozdaniem nagród (w czym towarzyszył mu prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Artur Kamiński).

Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy pozostałych głównych organizatorów wydarzenia. To Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „GIM 2” z Nysy wraz z nyską fundacją „W działaniu”. Projekt organizatorsko wspiera m.in. Gmina Nysa, Agencja Rozwoju Nysy, starostwo powiatowe i Grupa Biegowa „Nysa Biega”. Jak zapowiedziano za rok zawody powinny już odbyć się w tradycyjnej formule. Wszyscy mają nadzieję, że tak się właśnie stanie.

Maciej Dobrzański

Prezes Grupy Azoty ZAK S.A. w trakcie biegu…
…i tuż po nim. Fot. (2) M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański
Piotr Bobak, sekretarz miasta i gminy Nysa wyraził nadzieję, że za rok bieg odbędzie się już w tradycyjnej formie. Fot. M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański
Torby z gadżetami ufundowała Grupa Azoty ZAK S.A. Fot. M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook