Prudnik24

Sprzątali Kopę

Sprzątali Kopę
10 czerwca
12:28 2021

7 czerwca odbył się nadprogramowy etap Górskiej Odysei. Uczniowie z klasy 2s Szkoły Podstawowej nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu posprzątali Biskupią Kopę w Górach Opawskich!

– Wielkie brawa dla uczennic i uczniów z klasy 2s Szkoły Podstawowej nr 9 z Kędzierzyna Koźla, a także ich nauczycieli i rodziców. Nie tylko poradzili sobie ze zdobyciem i posprzątaniem Biskupiej Kopy, ale dzielnie radzą sobie każdego dnia z edukacją ekologiczną w swojej szkole – z podziwem mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, organizator Górskiej Odysei. – Ostatnio wygrali w konkursie zbiórki elektroodpadów, którą organizowały Asekol i Związek Międzygminny „Czysty Region”, EKORUM. W nagrodę zabrałem ich (dzięki pomocy Credit Agricole Bank Polska) na pogranicze polsko-czeskie, gdzie położone są przepiękne Góry Opawskie – opowiada.

Wydarzenie odbyło się tuż przed kolejnym, 6. etapem Górskiej Odysei. Już w najbliższy piątek (11 czerwca) wolontariusze razem z Dominikiem Dobrowolskim wyruszą z Węgierskiej Górki. Przejdą 45-kilometrową trasę przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, kończąc wędrówkę 12 czerwca w Skoczowie. Tego dnia odbędzie się akcja sprzątania szlaków. Spotykamy się o godz. 10:00 na parkingu przy pętli autobusowej w Szczyrku Białej (tu można zostawić samochody). Stamtąd pójdziemy szlakiem zielonym na Klimczok, a wrócimy szlakiem czerwonym i żółtym przez przełęcz Karkoszczonka. Dystans tej pętli to ok. 6,5 km z przewyższeniem ok 460 m. Przejście całej trasy zajmie około 3,5 godziny.

Osoby chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu prosimy o mail na adres gorska.odyseja@gmail.com .

– Nasza planeta potrzebuje nas do walki z zaśmieceniem – apeluje Dominik Dobrowolski.

#GórskaOdyseja – 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów, który ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

Piotr Drozdowicz – asystent akcji Górska Odyseja

Fot. Nadesłane przez Piotra Drozdowicza

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook