Prudnik24

Wernisaż w muzeum. Kwitnie współpraca polsko-czeska

Wernisaż w muzeum. Kwitnie współpraca polsko-czeska
10 czerwca
16:21 2021

Dziś po kilku miesiącach koronawirusowego zamknięcia odbył się wernisaż i wystawa w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Spotkanie dotyczyło realizowanego wraz z Muzeum w Bruntalu projektu „Światło na zabytki. Odkrywane dziedzictwo polsko-czeskiego pogranicza”.

Wystawa miała być zaprezentowana już dwa miesiące temu, ale wówczas sytuacja koronawirusowa (zwłaszcza na terenie Czech) uniemożliwiła przyjazd naszych południowych sąsiadów. Dziś jej otwarcie stało się faktem. Co można będzie oglądać aż do 3 września? To przede wszystkim prace zapomnianego artysty Karela Schary, a także średniowieczne rzeźby z regionu bruntalskiego. Muzealia poddano niedawno gruntownej konserwacji i renowacji. Wystawa ulokowana jest w podziemnej części arsenału, co dodaje jej dodatkowego klimatu. Wstęp – co podkreślmy – jest bezpłatny.

Wernisaż uświetnił występ wokalny Natalii Rygiel z akompaniamentem Mateusza Dźwigały. Wokalistka zaprezentowała cztery utwory opracowane na bazie tekstów swojego wujka – znanego poety Tadeusza Soroczyńskiego, zmarłego w 2018 roku. To jej nowy projekt zatytułowany „Bliżej sadu” – od tytułu pierwszego tomiku twórcy.

Gości z Czech i Polski (w tym reprezentację samorządu i jego instytucji z wiceburmistrzem Jarosławem Szóstką, przewodniczącą Rady Miejskiej Alicją Isalską i dyrektor POK Sylwią Gawłowską na czele) witał dyrektor MZP Wojciech Dominiak. Szef instytucji podkreślał znakomitą atmosferę współpracy z czeskimi przyjaciółmi i przypomniał, że w ramach projektu wykonano iluminację świetlną obiektu prudnickiego muzeum (pisaliśmy o tym tu: Już oświetleni – Prudnik24). Na czele reprezentacji czeskich partnerów stała dyrektor bruntalskiej placówki Jitka Koščáková. Chwaląc współpracę z prudnicką placówką wspomniała m.in. o wystawie z pracami Hanny Bakuły, które należą do prudnickiego muzeum, a obecnie prezentowane są właśnie w Bruntalu.

Nie wiadomo, jak długo będziemy mogli się cieszyć możliwością swobodnego oglądania dzieł sztuki, czy udziału w tego typu wydarzeniach (z powodów oczywistych), więc tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia otwartej dziś wystawy. Jutro o nie samej, jak i projekcie „Światło na zabytki. Odkrywane dziedzictwo polsko-czeskiego pogranicza”, napiszemy znacznie więcej.

Maciej Dobrzański

Fot. (3) M. Dobrzański

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 217

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook