Prudnik24

Szafa…na ulicy. Krok w stronę zwiększenia czytelnictwa

Szafa…na ulicy. Krok w stronę zwiększenia czytelnictwa
20 czerwca
15:19 2021

W sobotę 12 czerwca odbyło się symboliczne otwarcie „Szafy z książkami” na Placu przy Amorku w Głuchołazach. Jest to pierwsza tego typu „biblioteka” w naszej przestrzeni publicznej. Pomysłodawcą jej postawienia jest Mariusz Migała, przewodniczący Rady Miejskiej w Głuchołazach. Od pomysłu do realizacji minęły trzy lata.

Pomysł może nie jest nowy, jednak zrodził się w mojej głowie już kilka lat temu. Choć widziałem podobne inicjatywy w Polsce, trzy lata temu podczas pobytu w Niemczech, gdy zobaczyłem, zresztą bardzo obskurną szafkę z książkami, pomyślałem, że należy podobny temat zainicjować w Głuchołazach. Zacząłem szukać pomysłu na szafę, zastanawiałem się czy ma być w stylu retro czy modern, gdzie ma stać, w jaki sposób uzupełniać książki. Dowiadywałem się też ile kosztowała podobna szafa w innych miastach. Wreszcie w ubiegłym roku wymyśliłem, że szafa będzie w stylu loftowym, czyli po prostu napisałem pismo do dyrektora szpitala MSWiA w Głuchołazach z prośbą o przekazanie szafy medycznej z przeznaczeniem na książki. – opisywał dla portalu glucholazy.pl samorządowiec.

Z szafy mają korzystać mieszkańcy, jak i turyści, a zbiory mają być uzupełniane na bieżąco przez czytelników i miłośników książek.

– Jeśli posiadacie Państwo książki, które już przeczytaliście i chcielibyście przekazać je innym czytelnikom, przynoście bezpośrednio do „Szafy” na Palcu przy Amorku lub do Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Basztowym 4A. Z drugiej strony może znajdziecie Państwo w „Szafie” ciekawą pozycję dla siebie. – stwierdził Migała.

W dniu uruchomienia szafy swoje książki dostarczyli do nie m.in. burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński, prezes GKTBS Andrzej Gębala, dyrektor szpitala MSWiA Mariusz Grochowski, a także radni miejscy.

(m)

Za: glucholazy.pl

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook