Prudnik24

Mieszkaniec Białej wśród wyróżnionych w konkursie KRUS. Grupa Azoty ZAK S.A. wsparła galę finałową

Mieszkaniec Białej wśród wyróżnionych w konkursie KRUS. Grupa Azoty ZAK S.A. wsparła galę finałową
30 czerwca
19:19 2021

Opolski KRUS rozstrzygnął konkurs na bezpieczne gospodarstwo rolne i konkurs plastyczny. Z tej okazji w Wawelnie odbyła się uroczysta gala wojewódzka. Obecni byli na niej również przedstawiciele Grupy Azoty ZAK S.A.

Opolszczyzna jest regionem bezpiecznym w kontekście przy pracy na roli. Jak wynika z analizy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wskaźnik wypadkowości dotyczący zdarzeń z udziałem osób dorosłych i dzieci ciągle maleje. Okazją do docenienia tych faktów była gala wojewódzka w Wawelnie, podczas której przyznano nagrody za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne oraz podsumowano konkurs plastyczny poświęcony bezpieczeństwu na wsi.

Lech Waloszczyk, dyrektor oddziału regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu podkreślał, że poziom wypadków na wsiach się obniżył.

– Od ponad 400 wypadków rocznie jeszcze 10 lat temu, dziś jest niespełna 200. Spada tez wskaźnik wypadkowości z ponad 10 do 5,2, a myślę, że w tym roku będzie jeszcze lepiej. To pokazuje, że tendencja jest bardzo sprzyjająca. Tendencja malejąca, jeśli chodzi o udział dzieci w takich wypadkach, jest jeszcze lepsza – relacjonował dla Radia Opole.

Konkurs w kategorii na najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne wygrali Małgorzata i Krzysztof Sarniccy z Domaszowic.Z powiatu prudnickiego w gronie laureatów znalazł się Robert Kauczor z Białej, który prowadzi około 100-hektarowe gospodarstwo razem z dzierżawami.

– Bezpieczeństwo zaczyna się każdego dnia już przy samym ubiorze, żeby nic nie zostało wciągnięte, poszarpane. My sami nie zauważaliśmy, a obcy zwracali uwagę, że jednak nasze gospodarstwo prowadzone już od dziadka, pradziadka, ojca, teraz my już i syn, jest bezpieczne. Są i nowe maszyny, i obejście jest dobre. Komisja przede wszystkim zwracała uwagę na miejsca, gdzie można się łatwo potknąć. Z kolei estetyczne walory należą do żony, to ona jako współgospodarz dba o kwiaty, firanki, czystość. Dzięki żonie też funkcjonujemy, bo jak my wychodzimy do pracy, to dziennie jest przygotowywany koszyczek jedzenia. – opisywał w rozmowie z opolską rozgłośnią pan Krzysztof.

Aż 1500 prac poświęconych bezpieczeństwu na wsi zostało zgłoszonych do konkursu plastycznego. Rozegrano go w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i klasy 5-8 szkół podstawowych.

– Mój rysunek był podzielony na dwie części i przedstawiał sytuację prawidłową i niebezpieczną. Na pierwszym rysunku jest dziecko, które z dorosłym ogląda zwierzęta z bezpiecznej odległości, czyli jest to prawidłowe zachowanie. A na drugim rysunku znajduje się dziecko, które siedzi na przyczepie, a kierowca jedzie tym pojazdem i jest to niebezpieczne zachowanie. Wypisałam też zasady, że m.in. trzeba zachowywać odstęp od maszyn w ruchu. – wyjaśniła dla Radia Opole Dominika Kalus ze szkoły Podstawowej w Kujakowicach Dolnych, która zajęła 1. miejsce w regionie, w kategorii dzieci starszych.

Tematyka obu konkursów jest bliska Grupie Azoty ZAK S.A. Spółka od lat wspiera branże rolną i promuje dobre praktyki w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Przejawem tej troski było wsparcie gali oraz ufundowanie drobnych upominków zarówno dla laureatów XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy- od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” jak i XVIII edycja Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Maciej Dobrzański

Źródło: Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 260

Reklamy

 

ReklamyFacebook