Prudnik24

Chcą sięgnąć po środki z Polskiego Ładu. Gmina Prudnik składa trzy projekty

Chcą sięgnąć po środki z Polskiego Ładu. Gmina Prudnik składa trzy projekty
29 lipca
10:11 2021

Poprawa infrastruktury komunalnej, budowa Centrum Sportowo-Rekreacyjnego przy ul. Kolejowej i modernizacja oświetlenia miejskiego – wykonanie tych zadań będzie możliwe ze środków rządowych. Akces do sięgnięcia po nie zgłosiła gmina Prudnik.

O sprawie poinformował dziś burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. Szczegóły przedstawił natomiast jego zastępca.

– To kompleksowe projekty i dotyczą różnych aspektów funkcjonowania gminy – wyjaśnia naszej gazecie Jarosław Szóstka. – Pierwszy z nich zakłada remont dwunastu kamienic (100 mieszkań) oraz budowę żłobka, mieszkań chronionych i domu dziennego pobytu. Nasz zasób komunalny jest duży i wymaga dużych nakładów, dlatego wytypowaliśmy dwanaście kamienic, gdzie najszybciej będzie można wykonać podłączenie do sieci cieplnej.

Doprecyzujmy, że żłobek miałby powstać przy Publicznym Przedszkolu nr 3, natomiast kolejny w Prudniku Dom Dziennego Pobytu (pierwszy zlokalizowany będzie w wyremontowanym biurowcu przy ul. Tkackiej) jak i mieszkania chronione umiejscowiono by w opuszczonych obiektach poradni K i starej neurologii przy Placu Zamkowym.

– Projekt budowy Centrum Sportowo-Rekreacyjnego rozwiąże w znacznym stopniu problem przestarzałej infrastruktury sportowej na terenie Prudnika. Lepszej szansy na pozyskanie całej kwoty nie będzie w najbliższym czasie. – mówi o drugim projekcie Jarosław Szóstka. Chodzi oczywiście o stadion (i jego okolice) Pogoni Prudnik przy ulicy Kolejowej. Od jakiegoś czasu trwają już konsultacje społeczne związane z tym przedsięwzięciem.

Trzeci projekt dotyczy kompleksowej modernizacji oświetlenia miejskiego w Prudniku.

– To z kolei działanie poprawiające bezpieczeństwo (doświetlenie 74 przejść dla pieszych) oraz wprowadzające oszczędności, bo wymiana prawie 800 opraw spowoduje spadek zużycia energii do 30 proc. – argumentuje samorządowiec.

W przypadku wszystkich inwestycji mówimy o naprawdę dużych pieniądzach. I tak po kolei wartość projektów to – w odpowiedniej kolejności – 29,5 mln. zł., 35 mln. zł. i ponad 4,5 mln. zł. Środki na realizację miałyby pochodzić z funduszu, który powstanie w ramach Polskiego Ładu. Do sprawy powrócimy.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook