Prudnik24

Więcej cywilizacji w Szybowicach

Więcej cywilizacji w Szybowicach
10 września
10:21 2021

Wczoraj gmina Prudnik ogłosiła zakończenie pierwszego etapu kanalizacji Szybowic. W miejscowości z dziennikarzami spotkali się m.in. burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, prezes ZWiK (wykonawca inwestycji) Paweł Kawecki, czy sołtys Damian Szepelawy.

Jak wyjaśnił Paweł Kawecki, instalacja ma 3 tysięcy metrów przewodów i 58 przyłączy kanalizacyjnych. Liczba ta przekłada się na około 350 osób, mogących skorzystać z tego niedostępnego jeszcze do niedawna w miejscowości „luksusu”. Poza odcinkiem kanalizacji sanitarnej w Szybowicach powstała też przepompownia ścieków oraz stacja uzdatniania wody.

– Jeszcze w tym roku chcemy oddać do użytku kolejne dwa kilometry przewodów. Obejmie to podobną liczbę osób – zapowiada Kawecki. Koszt całego przedsięwzięcia ocenia się na około 13 milionów zł., przy czym pierwszy etap wyniósł 3 mln. zł. Prace nad całością kanalizacji mają potrwać do wiosny 2023 roku.

Kanalizacja Szybowic pociągnęła za sobą i inna inwestycję – tranzyt ze skanalizowanymi wcześniej Niemysłowicami. Warto dodać, że inwestycja otwiera też drogę do realizacji podobnych działań w kolejnych sołectwach gminy Prudnik – przede wszystkim Rudziczki i Mieszkowic. Jeśli chodzi o pierwszą z miejscowości – wniosek o jej kanalizację skierowany do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego prudnicki magistrat złożył wiosną tego roku. Fot. Gmina Prudnik

Maciej Dobrzański

Fot. (2): Gmina Prudnik

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook