Prudnik24

Prudnik godnie uczcił Prymasa

Prudnik godnie uczcił Prymasa
13 września
00:08 2021

Wczoraj beatyfikowano Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego. W Prudniku ten ważny dzień obchodzono modlitwą. Muzyka, która wybrzmiała na scenie usytuowanej przy Grocie Lurdzkiej nieopodal Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku-Lesie była doskonałym uzupełnieniem atmosfery tego dnia.

Gdy po godzinie 12 wśród zgromadzonych przy kościele franciszkanów prudniczan rozległy się brawa, wiadomo było, że oto Prymas Polski – kardynał Stefan Wyszyński, w latach 1954-1955 internowany w Prudniku, został jednym z błogosławionych kościoła katolickiego. Na mszę transmitowaną na telebimie dowożono mieszkańców autobusami komunikacji miejskiej. W kolejnej części dnia – po południu, wydarzenie świętowano muzyką. Najpierw – w chwilę po godz. 18:30 rozpoczął się koncert Dziecięcego i Młodzieżowego Studia Piosenki Prudnickiego Ośrodka Kultury z programem „Sacrum”. Następnie wystąpili: Ygor Przebindowski TRIO oraz – gwiazda wieczoru – Stanisław SOYKA Kwintet. Pogoda, na szczęście dopisała. Frekwencja także. Po koncercie burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak dokonał odsłonięcia pamiątkowej monety – na cześć Prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego wydanej przez Narodowy Bank Polski. Organizatorem obchodów były: gmina Prudnik, Prudnicki Ośrodek Kultury i Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku-Lesie. Transmisję zapewniło TVP3 Opole.

Jeśli wśród naszych Czytelników są osoby zainteresowane prudnickim wątkiem internowania Prymasa, to polecamy książkę „Stefan Kardynał Wyszyński. Zapiski więzienne. Stacja Prudnik”, która w 2013 roku ukazała się nakładem Instytutu Prymasowskiego i Stowarzyszenia Lednica 2000 ze wstępem nieodżałowanego ojca Jana Góry.

Tymczasem kolejne duże wydarzenie związane z bł. kardynałem Stefanem Wyszyńskim już niebawem. 6 października w POK-u odbędzie się konferencja naukowa dotycząca Prymasa Tysiąclecia, a tego samego dnia o godz. 20 – znów pod Sanktuarium w Prudniku-Lesie – planowany jest koncert „Polskę w sercu mam” Jerzego Zelnika z prowadzeniem znanego dziennikarza Krzysztofa Ziemca.

Galerię zdjęć z wczorajszych obchodów znaleźć można na naszym facebooku – prudnik24.pl.

Maciej Dobrzański

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 220

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook