Prudnik24

Prymas Wyszyński patronem Prudnika

Prymas Wyszyński patronem Prudnika
22 września
16:50 2021

I gminy Prudnik. To efekt decyzji Rady Miejskiej z 17 września. Oficjalne nadanie tytułu nastąpiło podczas uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem biskupa opolskiego w Prudniku-Lesie dwa dni później.

Pierwsza próba nadania Prymasowi Tysiąclecia tytułu honorowego patrona Prudnika i gminy Prudnik miała miejsce w 2018 roku, a inicjatorem była poseł Katarzyna Czochara. Burmistrz Prudnika Grzegorza Zawiślak podkreśla, że tego typu uchwała nie mogła jednak zostać podjęta przed beatyfikacją Prymasa, która odbyła się 12 września.

– Myślę, że dla bardzo dużej grupy naszego społeczeństwa kardynał Stefan Wyszyński jest postacią, która ma ogromny wpływ na życie wielu z nas, jak i moje osobiste. Bardzo się z tego wydarzenia cieszę i jestem bardzo dumna. – zaznaczyła posłanka komentując decyzję Rady Miejskiej w rozmowie z Radiem Opole.

Sam burmistrz podkreśla, że to ewenement na skalę Polski.

– To ważny moment dla nas wszystkich. Takie decyzje w dzisiejszych czasach są mało popularne. Z tego, co pamiętam, ostatnim miejscem, które miało takiego patrona, było Zakopane. Oni wówczas nadali miastu patronat świętego Jana Pawła II. Mam nadzieję, że kardynał będzie na błogosławił i Prudnik będzie się dobrze rozwijał.

W ramach diecezjalnych uroczystości dziękczynienia za beatyfikację tego dnia (19 września) wieczorem miał też miejsce spektakl teatralny z aktorem odgrywającym rolę prymasa w wykonaniu Teatru A z Gliwic.

Podkreślmy, że to nie koniec wydarzeń związanych z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego. Już 6 października w Prudniku-Lesie odbędzie się koncert, w trakcie którego wystąpi znany aktor Jerzy Zelnik. Konferansjerką zajmie się z kolei popularny dziennikarz – Krzysztof Ziemiec. Fot. M. Dobrzański

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 290

Reklamy

Reklamy

Facebook