TVP3 Opole zaprasza na II Festiwal Reportażu Sportowego PATYK, który odbędzie się w dniach 23 – 25 września 2021 w Studenckim Centrum Kultury Opolu.
Na miłośników sportu czekają 2 dni pokazów reportaży konkursowych, dyskusja z autorami a także spotkania z gośćmi specjalnymi: w czwartek o 13:30 z Pawłem Fajdkiem, w piątek o 14:00 z Maciejem Iwańskim a w sobotę o 15:00 z Krzysztofem Stanowskim. Gala finałowa (obowiązują zaproszenia) w sobotę 25 września”.
W konkursie głównym bierze udział 20 reportaży. Wśród nich znajdują się zarówno materiały ośrodków regionalnych TVP jak i twórców niezrzeszonych. Widzowie będą mieli 2 okazje zobaczyć każdy z reportaży na bezpłatnych projekcjach konkursowych i oddać swój głos na jego zdaniem najlepszy reportaż.
W skład kapituły weszli między innymi piłkarz ręczny Artur Siódmiak , były selekcjoner Antoni Piechniczek czy właściciel serwisu Weszło.com Krzysztof Stanowski. Na zwycięzcę festiwalu czeka nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowana przez prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. W ręce wszystkich laureatów trafią statuetki wykonane w pracowni Mariana Molendy. – Przypominają wyglądem patyki. „Patyk” to był boiskowy pseudonim Tomasza Drąga, piłkarza i zawodowego strażaka który zmarł nagle, podczas meczu, w marcu 2016 roku.
Organizatorami II Festiwalu Reportażu Sportowego „Patyk” jest TVP3 Opole. Gazeta Prudnik 24 objęła wydarzenia patronatem medialnym.
Więcej informacji o festiwalu poniżej.
Festiwal Reportażu Sportowego „Patyk” po raz drugi nagrodzi najlepszych twórców!
Festiwal ten to jedyny taki, który gromadzi w jednym miejscu twórców poruszających tematykę sportową. Nazwa Festiwalu jest upamiętnieniem zmarłego opolanina – Tomasza Drąga, który w piłkarskim świecie znany był jako „Patyk”. Wieloletni zawodnik Odry Opole, który podczas meczu Śląska Łubniany zasłabł i nie odzyskał przytomności. Miał 40 lat.
Twórcy materiałów przedstawiają swoim widzom bohaterów, którzy poświęcają życie aktywności fizycznej, nierzadko morderczym wysiłkom, pokonując swoje własne granice, ucząc się współzawodnictwa i rywalizacji. Festiwal ma na celu upowszechnienie sztuki dziennikarskiej w tematyce sportowej, ale jednocześnie szerzenie idei uprawiana ruchu, poznawania specyfiki dyscyplin sportów powszechnych, wyczynowych jak i dla osób z niepełnosprawnościami.
„Dodatkową ideą tego festiwalu jest zwiększenie zainteresowania tym konkretnym gatunkiem reportażu, który stanowi znaczącą część całej twórczości dziennikarskiej w ostatnich latach i prężnie się rozwija. Często zdarza się jednak, że ów konkretny gatunek trafia w konkursach do łącznej puli ocenianych reportaży i szanse na jego dostrzeżenie, a przede wszystkim nagrodzenie mocno maleją. I właśnie z myślą o tych twórcach powstał „Patyk””- dodaje pomysłodawca praz dyrektor programowo-artystyczny festiwalu Mateusz Magdziarz.
We wrześniu 2019r. zorganizowaliśmy pierwszą edycję imprezy. Udało nam się zaprezentować 20 najlepszych reportaży twórców z całej Polski przy ponad 40 zgłoszeniach. Nagrodziliśmy dokument „Tam, gdzie ściany zrzucają skórę” Ilony Ptak, w którym ruszamy w niezwykle niebezpieczną podróż śladami urbexerów – pasjonatów ekstremalnych wrażeń. Statuetkę „Złotego Patyka” otrzymał Paweł Jaworski, który zabrał nas do Finlandii, gdzie udało mu się uwiecznić wyczyny młodych snowboardzistów i ich pasję. Z kolei dzięki innej docenionej produkcji „Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Aby Dhabi 2019” Sylwii Michałowskiej zwróciliśmy uwagę na waleczne serca młodych ludzi, którzy na co dzień zmagają się z niepełnosprawnościami, a mimo to w sporcie nie mają sobie równych.
II edycja Festiwalu Reportażu Sportowego „Patyk” pierwotnie zaplanowana była na jesień 2020 roku. Jednakże, ze względu na wprowadzone w tamtym okresie obostrzenia TVP3 Opole zdecydowało o przeniesieniu Festiwalu na termin, w którym będziemy mogli przeprowadzić go dla możliwie najszerszej publiczności i w pełnej formule.
Dziś, po nieodżałowanej przerwie spowodowanej pandemią, ruszamy z drugą edycją Festiwalu. Chcemy zaprezentować kolejne produkcje, również te, które pokażą nam jak Covid-19 zmienił sport. Planujemy zaprosić znamienitych gości, z którymi festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć się podczas spotkań specjalnych. 25 września w trakcie gali wieńczącej Festiwal nagrodzimy statuetką Patyka najlepszych według kapituły i publiczność autorów. Twórcą symbolicznych statuetek jest znany rzeźbiarz- pan Marian Molenda.
Pula nagród w plebiscycie to 13 000,00 zł.
Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 5 000,00 zł.
„Mam nadzieję, że ta inicjatywa na stałe wpisze się w kulturalny obraz Opola, miasta wielu festiwali. Dołożyliśmy starań, aby obok projekcji reportaży konkursowych i gali finałowej nie zabrakło otwartych dyskusji z twórcami, a także spotkań ze znanymi osobistościami w świecie sportu. Niech na te kilka wrześniowych dni Stolicą Polskiej Piosenki zawładnie sport w wielu wymiarach” – mówi Mateusz Magdziarz, dyrektor festiwalu.