Prudnik24

WTZ oficjalnie zainaugurowały działalność

WTZ oficjalnie zainaugurowały działalność
24 września
11:44 2021

Wczoraj miał miejsce ważny dzień dla osób niepełnosprawnych z powiatu prudnickiego – w obiekcie dawnego szpitala, należącym obecnie do zakonu Bonifratrów, oficjalnie zainaugurowano działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Wśród gości znaleźli się m.in. Minister – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik i Generał zakonu Bonifratrów, który pokonał do Prudnika drogę z Rzymu. Zobaczyliśmy także burmistrza Prudnika Grzegorza Zawiślaka, poseł Katarzynę Czocharę, czy wicewojewodę opolską Teresę Barańską. Nie zabrakło przeora klasztoru Bonifratrów w Prudniku o. Eugeniusza Kreta oraz dyrektora WTZ i Domu św. Jana Bożego Anny Szewczyk i reprezentantów prudnickiego PCPR-u oraz opolskiego oddziału PFRON. Zjawili się także obaj prudniccy proboszczowie: Stanisław Bogaczewicz i Piotr Sznura oraz o. Dawid Zmuda – gwardian klasztoru franciszkanów w Prudniku-Lesie ze znanym franciszkaninem o. Antonim Dudkiem. Opolski Ordynariusz biskup Andrzej Czaja odprawił koncelebrowaną mszę św. Potem wszyscy udali się do obiektu na terenie zakonu Bonifratrów, by na własne oczy zobaczyć efekt prac, a biskup pobłogosławił pomieszczenia warsztatów.

– Powiat Prudnicki partycypuje w kosztach funkcjonowania tej, jakże potrzebnej, placówki. – wyjaśnia starosta prudnicki Radosław Roszkowski, rzecz jasna obecny podczas wczorajszego wydarzenia.

Warto tu nadmienić, że WTZ funkcjonuje na zasadzie umowy właśnie pomiędzy powiatem a podmiotem prowadzącym – Konwentem Bonifratrów w Prudniku. Warsztaty działają już od początku września (obecnie uczęszcza na nie 50 osób niepełnosprawnych), a dostosowanie sal dawnego „białego” spzitala wymagało wielu prac adaptacyjnych. Przyjrzyjmy się danym: na WTC przeznaczono ponad 700 metrów kwadratowych na parterze byłej ginekologii. Jest tam 10 pracowni m.in. gastronomiczna, ogrodnicza, plastyczna, ceramiczna, muzyczna i teatralna. To pierwsze WTC w powiecie prudnickim i ostatnie w województwie. Przy czym i największe na terenie Opolszczyzny.

Dodajmy, że wśród zapowiedzi pojawiło się rychłe powstanie Warsztatów Aktywizacji Zawodowej, które pomogłyby osobom niepełnosprawnym powrócić bądź dostać się na rynek pracy. Fot. Fanpage Radosława Roszkowskiego

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook