Prudnik24

Będzie nowe rondo?

Będzie nowe rondo?
03 października
10:44 2021

W miniony piątek w siedzibie prudnickiego starostwa debatowano na temat ewentualnego powstania ronda na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej, Nyskiej i Placu Wolności. Wniosek o jego utworzenie złożył niedawno radny gminny – Stanisław Mięczakowski.

Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. O ile rondo z pewnością zwiększyłoby bezpieczeństwo w miejscu zbiegu trzech ulic, to jednak problemem może okazać się…brak miejsca. Chodzi np. o kwestię ruchu samochodów ciężarowych, czy inny ważny czynnik – ukształtowanie terenu, które powodowałby, że rondo mogłoby być usytuowane…pod górkę, co stwarza kolejne pytania dotyczące takiego rozwiązania, np. w kontekście ruszania z miejsca w warunkach zimowych. Co ważne, z wypowiedzi starosty Radosława Roszkowskiego w mediach społecznościowych wynika, że rondo nie jest jedynym rozpatrywanym rozwiązaniem.

„Moim zamiarem było zwrócenie uwagi na problem organizacji ruchu przy wskazanym skrzyżowaniu. Zainicjowałem spotkanie wskazując możliwość wprowadzenia ruchu okrężnego bez budowy „wyniesionego ronda”. Podczas spotkania omawiano wiele innych rozwiązań i koncepcji, które będą najbardziej optymalne i możliwe do realizacji. Co do ostatecznego rozwiązania to zostanie ono wypracowane przez szereg instytucji ale nie ulega wątpliwości to, że należało rozwiązać problem owego skrzyżowania, które może było dobrym rozwiązaniem np. trzy dekady temu, gdy po naszych drogach jeździło niewiele aut. W chwili obecnej widzimy zakorkowane ulice rozpoczynające się już od Urzędu Skarbowego!” – tak wyjaśnia powody zaangażowania się w temat sam pomysłodawca – radny Mięczakowski, którego wpis cytujemy za facebookiem.

Pod postem na fb znajdziemy wiele komentarzy internautów. „Te skrzyżowanie to trzeci świat. Brawo dla pomysłodawcy! Albo rondo albo światła.” – napisał użytkownik Michał. „Rondo pod górkę🤣atrakcja na skale światową” – to z kolei wpis Mariusza, szybko zripostowany przez Stanisława Mięczkowskiego – „Kłodzko już ma taką atrakcję” -napisał bowiem radny.

Jak na razie temat został poruszony i zapewne powróci w formie bardziej konkretnych informacji, co można wnioskować na podstawie lektury dyskusji – starosta Radosław Roszkowski wspomniał w niej m.in, że „Finalnie zostanie opracowane kompleksowe rozwiązanie dla ruchu w centrum”.

Odnotujmy, że w piątkowym spotkaniu poza pomysłodawcą uczestniczyli: starosta Radosław Roszkowski, burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, wicestarosta Janusz Siano, Naczelnik Wydziału Inżynierii w Starostwie – Przemysław Kowalski oraz pracownik Wydziału Inżynierii w Starostwie – Tomasz Żukliński.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook