Prudnik24

„To nasze filary”

„To nasze filary”
06 października
14:07 2021

Tak o postaciach św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego mówił na otwarciu konferencji „Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego”, która trwa w Prudnickim Ośrodku Kultury, Ordynariusz Diecezji Opolskiej biskup Andrzej Czaja.

Wśród wielu gości są m.in. Opolski Kurator Oświaty Michał Siek i wspomniany biskup Andrzej Czaja. Jest też sporo młodzieży z prudnickich szkół. Nie dojechał – zapowiadający swoją obecność minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Na początku głos zabrali gospodarz wydarzenia – dr. Sylwia Gawłowska, dyrektor POK, kurator Siek, burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak i biskup Andrzej Czaja. Zobaczmy, co m.in. powiedzieli.

Żyjemy w czasach, w których młodzież karmi się idolami, youtuberami, influencerami i mogłabym wymienić jeszcze szereg innych pojęć z wirtualnej rzeczywistości. Myślę, że dobrze jest, kiedy kontynuowana jest pamięć o wielkim człowieku, autorytecie moralnym, społecznym i przywódczym. Wszystkim młodym osobom, które tu dzisiaj są, wszystkim nauczycelom i pedagogm, którzy zechcieli przyjąć zaproszenie na tą konferencję, składam wielkie i serdeczne podziękowania.

Dr Sylwia Gawłowska, dyrektor POK

Przyznam się, że jestem nieco onieśmielony, pomimo, że układałem sobie w głowie, co bym mógł tu powiedzieć, jednak czuję się w tym miejscu bardzo mały, taki niegodny, jak również w obliczu tego, o czym będziemy mówić. Na początku tego roku, kiedy byliśmy w odosobnieniu i pracowaliśmy w rozproszeniu, doszło do rozmów, które wynikały z chęci zrobienia czegoś wartościowego dla młodych ludzi w tych trudnych czasach. Zaczęliśmy inwentaryzować zasoby naszego regionu. Najpierw nasze myśli kierowały się do Głogówka, myśleliśmy o wydarzeniach związanych z tym miejscem. Potem jednak nasze myśli uciekły w stronę Prudnika, w stronę lasu. Jeszcze nie wiedzieliśmy, kiedy będzie beatyfikacja, ale stwierdziliśmy, że warto wrócić do Prymasa Tysiąclecia.

Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty

Ksiądz biskup powiedział dziś w swojej homilii o Jonaszu, który stracił wiarę. Prudnik dziś nieprzypadkowo jest na ustach wielu osób. Prudnik dzisiaj tak, jak wtedy, za życia Prymasa, niechciany, zapomniany, przez lata zapomniany jako to miejsce, które wówczas było tak bardzo istotne. Prymas dzisiaj już z innego bytu czuwa nad nami i sprawia, że Prudnik zmienia swoje oblicze. Niedawno odbyła się piękna uroczystość beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego, potem mieliśmy drugie wydarzenie ważną dla naszej społeczności – nadanie imienia Prymasa Prudnikowi i gminie. Prymas stał się patronem tego miasta i tego, co się tu dzieje. A zatem – nie ma przypadków, bo te przypadki, jak mówił ksiądz biskup, to zamysł Boży. Ta konferencja dzisiaj też nie jest przypadkiem. Mimo, że te symboliczne „klocki” były już rozrzucone parę miesięcy temu, dzisiaj się składają, widzimy sens i logikę tego wszystkiego. Jestem święcie przekonany, że Prudnik, który dla Prymasa był miejscem wyjątkowo trudnym, odmienił jego i odmieni także nas.

Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika

Gaudium et spes – tak się zaczyna bardzo ważny dokument Drugiego Soboru Watykańskiego. Radość i Nadzieja – to jest w moim sercu. Radość, że tuż po beatyfikacji jest taka chwila refleksji i modlitwy już za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego. To jest w tym miejscu, w Prudniku, bardzo znakowe i ufam, że to pociągnie za sobą wiele podobnych spotkań, bo bardzo tego potrzebujemy. Boska Opatrzność dała nam dwa filary dla odbudowania życia społecznego i duchowego w naszym kraju. Przeżywamy kryzys i tego nie da się ukryć. Tymczasem mamy Jezusa, mamy prawdę, którą nam objawił, ale potrzebujemy się otworzyć. W tym otwarciu na Bożego Ducha trzeba spojrzeć na tych, którzy byli Jego mężami. Dla mnie osobiście św. Jan Paweł II i bł. Stefan Wyszyński to tak jak jak dla całego kościoła święci Piotr i Paweł – takie właśnie filary.

Biskup Andrzej Czaja, Ordynariusz Diecezji Opolskiej

Dodajmy, że planowane są trzy wykłady dotyczące osoby Prymasa Tysiąclecia. Na naszym facebooku prudnik24.pl w poście znajdziecie link do streamingu z konferencji, jak również fotogalerię. Wcześniej, w godzinach rannych w Prudniku-Lesie odbyła się Msza św. oraz zwiedzanie sanktuarium św. Józefa.

Tymczasem wieczorem o godz. 20 w Prudniku-Lesie odbędzie się koncert Jerzego Zelnika „Polskę w sercu mam”. Wydarzenie poprowadzić ma popularny dziennikarz, znany m.in. z TVP, czy RMF FM – Krzysztof Ziemiec. Odnotujmy, że koncert będzie rejestrowany przez TVP3 Opole i znajdzie się także na falach TVP Polonia. Dzisiejsze wydarzenia wpisują się w cykl spotkań „Wyszyński Błogosławiony”. Gazeta Prudnik24 objęła go patronatem medialnym. Fot. M. Dobrzański

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook