Prudnik24

„Polski Ład” na ziemi prudnickiej. Pieniądze m.in. na drogi i przedszkola

„Polski Ład” na ziemi prudnickiej. Pieniądze m.in. na drogi i przedszkola
04 listopada
12:44 2021

W ramach „Polskiego Ładu” powiat prudnicki otrzymał ponad 15 mln. zł. na modernizację kluczowych dróg. Wkład własny samego powiatu, jak i gmin na których terenie dojdzie do remontów, wyniesie 790 tys. złotych. Wśród innych zadań gminnych są m.in. budowy przedszkoli, czy rewitalizacja oświetlenia miejskiego.

Dziś powiat prudnicki opublikował listę dróg wybranych do modernizacji. Prezentuje się ona następująco:

➡️ Mochów – Racławice Śląskie- na długości 2,5 km (odcinek od m. Dzierżysławice -koniec etapu I do wiaduktu kolejowego w kierunku Racławic Śl.)

➡️ Łąka Prudnicka- Starowice – na długości 2,11 km ( odcinek od DK nr 40 do miejscowości Moszczanka)

➡️ Chrzelice – Łącznik, na długości 1,86 km (odcinek od DW nr 414 poprzez Chrzelice do miejscowości Łącznik i drogi wojewódzkiej nr 407)

➡️ Łącznik-Radostynia-DP 1268, na długości 0,6 km (odcinek od dr. Wojewódzkiej nr 407 -ul Fabryczna w Łączniku)

➡️ Prudnik-Biała na dł. 2,9km (od obwodnicy Prudnika Dk 41 do miejscowości Prężynka w kierunku Białej)

„Około lutego/marca 2022 ruszy procedura przetargowa na w/w inwestycje. Po wyłonieniu wykonawcy ruszą prace.” – poinformowało nas przed chwilą prudnickie starostwo.

Środki w ramach „Polskiego ładu” otrzymały też gminy z powiatu prudnickiego. W Prudniku za kwotę 4 mln. 186 tys. zł. zostanie wykonany projekt kompleksowej wymiany oświetlenia miejskiego.

– Nasze apetyty były większe w stosunku do tego, co dostaliśmy – przyznał w rozmowie z Gazetą Prudnik24 burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. – Cieszymy się jednak z tych środków, bo zostaną przekazane na naprawdę potrzebny cel, a więc dużo tańsze oświetlenie ledowe w mieście. Z tych pieniędzy doświetlimy też przejścia dla pieszych. Dzięki temu więcej pieniędzy publicznych zostanie w naszej kasie, ponieważ zaoszczędzimy je na wydatkach bieżących.

Lubrza na budowę nowoczesnego przedszkola otrzymała 4 mln. 250 tys. zł. Z kolei najwięcej z rządowej puli zgarnął Głogówek – 11 mln. 795 tys. zł. Samorząd zamierza przeznaczyć tą kwotę na budowę przedszkola i modernizację stadionu.

– To najwyższe dofinansowanie w województwie dla gminy niebędącej siedzibą powiatu, a czwarte w ogóle (po Opolu, Nysie i Brzegu) w ramach Polskiego Ładu – cieszy się burmistrz Głogówka Piotr Bujak, dodając, że jednocześnie jest to najwyższe jednorazowe dofinansowanie w historii tamtejszej gminy.

Jak poinformował wiceminister MON Marcin Ociepa, w sumie do samorządów z powiatu prudnickiego trafi ponad 42 mln. 543 tysiące zł. Fot. Powiat Prudnicki

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 260

Reklamy

 

ReklamyFacebook