Prudnik24

Strzelectwo i inne zmiany w Kobudo

Strzelectwo i inne zmiany w Kobudo
07 listopada
13:13 2021

W 2019 roku Stowarzyszenie Kobudo Kenkyukai, założone niegdyś przez Eryka Murlowskiego, poszerzyło spektrum działania – podlega pod nie sekcja strzelecka, a jej członkowie odnoszą kolejne sportowe sukcesy.

Stwierdzenie, że dopiero w 2019 zaczęła się przygoda członków stowarzyszenia ze strzelectwem, nie byłoby prawdziwe. Jego założyciel Eryk Murlowski miał doświadczenie w posługiwaniu się bronią palną. W latach 80. odbył zasadniczą służbę wojskową, a w latach 90. – serię szkoleń poza granicami kraju. Wreszcie – był licencjonowanym ochroniarzem. Na YouTube można znaleźć pokaz z jego udziałem dotyczący strzelania dynamicznego. Z kolei po śmierci chrzeliczanina (2013) nowym prezesem stowarzyszenia Kobudo Kenkyukai został Robert Bober, z zawodu… żołnierz.

W roku 2017 w siedzibie Kobudo w Chrzelicach odbyło się szkolenie dotyczące posługiwania się bronią palną prowadzone przez gromowca. Poza tym członkowie Kobudo współpracowali z Towarzystwem Miłośników Strzelectwa Sagittarius z Gogolina i brali udział w klubowej imprezie strzeleckiej.

W 2019 roku pod skrzydłami Kobudo Kenkyukai powstała Sekcja Strzelecka Dziesiątka, a w roku 2020 odbyły się pierwsze Zawody Klubowe im. Eryka Murlowskiego – 19 lipca, a więc w jego urodziny. Użyli strzelnicy w Farskiej Kolonii (gmina Strzelce Opolskie). 

W życiu sekcji uczestniczą dorośli i młodzież, miłośnicy strzelectwa sportowego i kolekcjonowania broni palnej. Rozwój sekcji to oczywisty nowy zwrot w działalności stowarzyszenia Kobudo jako całości, także dlatego, że aspekt sportowy (branie udziału w zawodach) jest tu wyraźny. Sztuki walki wręcz i białą bronią, które stanowiły wcześniej główne obszary koncentracji Kobudo, uprawiane były zasadniczo nie dla sportu, a dla samoobrony, rozwoju i rekreacji.

Zmian zaszło zresztą więcej. Siedziba stowarzyszenia nie mieści się już w Chrzelicach, a w Opolu (ul. Kasprowicza), zaś treningi jujutsu odbywają się w Rogowie Opolskim, miejscu zamieszkania Roberta Bobera – prezesa stowarzyszenia, mistrza we wspomnianej sztuce walki oraz jednego z instruktorów strzelectwa w klubie. Nowe dojo jest znacznie większe od tego w Chrzelicach (bądź co bądź – małego i ciasnego).

Na koniec warto wspomnieć o niektórych tylko sukcesach strzelców z sekcji.

„20 czerwca na Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn drużyna Kobudo w składzie: Marek Kmita, Wojtek Knapik i Marceli Krzysztoń wywalczyła brązowy medal w konkurencji pistoletu pneumatycznego 60 strzałów mężczyzn. Dodam, iż obroniliśmy medal z zeszłego roku” – czytamy na facebookowej stronie Kobudo. 

„Nasz zawodnik Tomasz Hoczek na zawodach w Maryninie [w lipcu] zajął I miejsce w klasie Taktyczny Plus, a w całych zawodach zajął IV miejsce” – czytamy także.

Bartosz Sadliński

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy





Facebook