Prudnik24

Góry Opawskie: na tężnię w maju, na Kopę z dzienniczkiem

Góry Opawskie: na tężnię w maju, na Kopę z dzienniczkiem
14 listopada
17:25 2021

Władze powiatu nyskiego zapowiedziały, że ponowne otwarcie głuchołaskiej tężni, która jest jedną z atrakcji tutejszego Zdroju, nastąpi prawdopodobnie w maju. Z kolei głuchołaski magistrat wychodzi z ofertą do najmłodszych, która ma ich zachęcić do aktywnego spędzania czasu w Górach Opawskich.

Sytuacja dotycząca tężni ma związek z konserwacją niektórych urządzeń w okresie zimowym. Przypomnijmy, że w sezonie letnim, na tężni miała miejsce awaria instalacji solankowej, która spowodowała, że tężnię otwarto dla turystów ponownie dopiero w połowie sierpnia. Ubiegły sezon wprowadził też pewną nowość w funkcjonowaniu tego popularnego miejsca na mapie Głuchołaz – opłatę za wejście na górną kondygnację. Zamontowano też bramki wejściowe na wieżę, które mają limitować ilość osób wchodzących na drewnianą konstrukcję. To pozwala wpuszczać na górę taką ilość ludzi, jaka jest dopuszczona w przepisach budowlanych i bezpieczna dla samej konstrukcji. Wejście na jej dolną część pozostało bezpłatne.

Tężnia w Głuchołazach ma kształt drewnianej wieży widokowej. Solanka spływa po rdzeniu z z darni, który znajduje się w środku klatki chodowej. Konstrukcja została zbudowana przez starostwo w Nysie w 2017 roku. W 2020 roku z powodu pandemii była nieczynna. Przed minionym sezonem została gruntownie sprawdzona pod kątem dalszego użytkowania.

Dzienniczek ma zachęcić do górskich wypraw

Jak informuje głuchołaski magistrat, lada dzień w Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach dostępna będzie książeczka wycieczek turystycznych skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej. Dzienniczek ma za zadanie zachęcić do wspólnych wędrówek pieszych i rowerowych oraz poznania wielu urokliwych miejsc na pograniczu polsko – czeskim.

„Publikacja będzie wyjątkową propozycją dla wielopokoleniowych rodzin i szkół organizujących wycieczki klasowe. Będzie stanowiła piękny pamiątkowy dzienniczek małego podróżnika i odkrywcy. Książeczka turystyczna to również zaproszenie do Głuchołaz.” – czytamy na portalu glucholazy.pl

Co znajdzie się w dzienniczku? Będą to m.in. informacje i regulaminy wszystkich odznak ustanowionych przez KTK KTUKOL – Głuchołazy, promujących atrakcyjny region województwa opolskiego na pograniczu polsko – czeskim. Znajdą się tam wrównież podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się na szlakach turystycznych w Górach Opawskich.

Dodatkowo, książeczka stanowiąca pamiątkowy dzienniczek „małego podróżnika i odkrywcy” z miejscem na pieczątki okolicznościowe, będzie podstawą przyznania wybranej odznaki lub odznak.

Pomysłodawcą projektu jest KTK KTUKOL – Głuchołazy. Projekt został współfinansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego. Fot. Dawid Przyszlak, goryopawskie.eu

Maciej Dobrzański

Źródło: powiat.nysa.pl, glucholazy.pl

Gazeta Prudnik24 – numer 290

Reklamy

Reklamy

Facebook