Prudnik24

Grupa Azoty ZAK S.A. wsparła straż pożarną. Nowoczesny ponton ratowniczy przekazany

Grupa Azoty ZAK S.A. wsparła straż pożarną. Nowoczesny ponton ratowniczy przekazany
23 listopada
22:39 2021

Uroczyste przekazanie pontonu, który Grupa Azoty ZAK zakupiła dla Powiatowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu miało miejsce w czwartek 18 listopada w siedzibie spółki. Gościem specjalnym był Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski.

Przybyli goście na czele z wojewodą i Komendantem Powiatowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu Piotrem Dudkiem powitani zostali przez prezesa spółki – Pawła Stańczyka. Jak zauważył on już na samym początku – bezpieczeństwo i zdrowie to priorytety firmy.

– Grupa Azoty ZAK chce serdecznie podziękować panu wojewodzie za współpracę i pracę jednostek odpowiadających za bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców całego województwa, Kędzierzyna-Koźla i naszej załogi. Współpraca między nami jest ścisła, zwłaszcza w trudnym czasie pandemii, który wymaga współpracy wielu instytucji, jak również spółek w tym obszarze, w którym mogą one realizować swoją misję. Poza kwestiami biznesowymi ważne jest to, żebyśmy mogli wspierać najuboższych i najbardziej potrzebujących. – wyjaśniał prezes Stańczyk.

Prezes dodawał, że często to właśnie diagnoza wojewody pomaga firmie podejmować decyzje o obraniu kierunków, w której spółka może realizować aktywność w formie darowizn i wspierania lokalnej społeczności. Tym razem Grupa Azoty ZAK wyszła naprzeciw potrzebom straży pożarnej, z której funkcjonowaniem styka się na co dzień – w jej strukturach funkcjonuje bowiem jednostka ratownictwa chemicznego.

– Nasza spółka ma szczególny charakter, więc można powiedzieć, że potrzeby PSP to niejako nasze własne potrzeby. Stąd też naszą troską jest, by kwestie związane z zabezpieczeniem zdrowotnym i sanitarnym były traktowane priorytetowo. – zaznaczał prezes Paweł Stańczyk. Nie zapomniał też podziękować komendantowi Piotrowi Dudkowi, określając współpracę ze strażą jak wzorową.

– Nie jest to wielkie urządzenie, ale jest wykorzystywane w otoczeniu wodnym, w jakim na co dzień funkcjonujemy. Nasz zakład leży w okolicy rożnych akwenów i cieków wodnych. Jest tu nasz port, kanał kędzierzyński, czy gliwicki. Chcemy je wykorzystywać do rozwijania naszego biznesu, więc musi być na nich zagwarantowane bezpieczeństwo. – wyliczał prezes chemicznego potentata.

Choć tego rodzaju ponton nie jest dużych rozmiarów (w przeciwieństwie np. do wozu strażackiego, którego zakup Grupa Azoty ZAK w przeszłości też już wspierała), to właśnie ze względu na swoje gabaryty bardzo ułatwia pracę strażaków.

– Przekazany ponton szybkiego reagowania może być wykorzystywany do działań w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie ma możliwości wodowania cięższych łodzi. Do tej pory nasza straż nie miała takiego urządzenia – zauważył komendant Piotr Dudek. – Ponieważ masa pontonu jest niewielka, znacząco skróci to czas naszych interwencji, co pozwoli szybciej dotrzeć do potrzebujących pomocy. Mogę dziś powiedzieć, że dzięki temu strażak z Kędzierzyna będzie jeszcze bardziej skuteczny.

Komendant przypomniał ponadto, że na terenie kędzierzyńskich zakładów azotowych znajduje się Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 z grupą specjalistyczną, stąd jej gotowość do niesienia pomocy zwłaszcza w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

– Mogę potwierdzić, że nasza współpraca jest na bardzo wysokim poziomie i sukcesywnie możemy liczyć na wsparcie finansowe przy naszych zakupach i przy doposażeniu naszej komendy w sprzęt specjalistyczny. – spuentował Piotr Dudek.

Satysfakcji z takiego stanu rzeczy nie krył Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski.

– Jak to dobrze, że na terenie województwa mamy Grupę Azoty. Dziękuję panie prezesie, bo bez pana hojności by do tego nie doszło – zwrócił się do Pawła Stańczyka. – Grupa Azoty wspiera różnego rodzaju służby swoją pomocą, zwłaszcza w okresie ostatnich dwóch lat pandemii. To jest rzecz bezcenna dla naszej społeczności i dla mnie, jako wojewody, którego zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców.

Według Sławomira Kłosowskiego dumą może napawać praca straży pożarnej, zarówno tej państwowej, jak i ochotniczej.

– W tym trudnym okresie wykonywała swoje zadania z wieloma sukcesami ratując mienie i życie ludzi, ale też uczestniczyła w tych wszystkich zdarzeniach w czasie pandemii. Nie jest tajemnicą, że wielu strażaków to również ratownicy medyczni. – podkreślał wojewoda.

Osobnym wątkiem, który podjęto była sytuacja sanitarna. Wobec rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 w województwie opolskim, Sławomir Kłosowski po raz kolejny zaapelował o to, by podjąć decyzję o zaszczepieniu się.

– Zachęcamy do tego przy każdej okazji – podsumował.

Pokaz możliwości ważącego 56 kilogramów pontonu, jak i obsługujących go strażaków miał miejsce na terenie zakładu tuż po konferencji prasowej.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 244

Reklamy

   

ReklamyFacebook