Prudnik24

POK i gmina podsumowują

POK i gmina podsumowują
31 grudnia
18:07 2021

Jaki był miniony rok dla prudnickiej kultury i sportu? Na pewno sporo się działo. Pojawiło się też oficjalnie podsumowanie.

Przypomnijmy, że stery POK-u przed niemal rokiem objęła nowa dyrektor – dr. Sylwia Gawłowska. Można powiedzieć, że postawiała na kontynuację sprawdzonych formatów, ale dodała też sporo nowości, a niektóre imprezy pojawiły się w zmienionej formule, czego sztandardowym przykładem może być Jazz Festiwal. Absolutnymi nowościami był literacki cykl „Lekturnik”, czy nowa formuła spotkań autorskich z poetami, które były transmitowane na żywo bądź nagrywane. Zadbano o czas wakacyjny, gdzie POK był aktywny przez cały letni okres w projekcie „Artystycznych Wakacji”. Ogrom pracy poświęcono projektowi „Wyszyński Błogosławiony”, który odbył się z okazji beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. Rok podsumowano grafiką, która ukazała się na fanpage’u placówki.

Warto podkreślić, że z powodów związanych z koronawirusem, przez długi czas w roku placówka funkcjonowała w realiach absolutnie anormalnych i temu również trzeba było stawić czoła, czego efektem projekt COVIDEO.

Nadzór nad sprawami związanymi ze sportem i kultura pełni wiceburmistrz. Jarosław Szóstka opublikował dziś obszerne podsumowanie roku.

– Niemożność działania stacjonarnego spowodowała, że wystartowaliśmy z CyberFeriami, cyklem wydarzeń online skierowanym do mieszkańców gminu. O pozytywnym odbiorze świadczyły zasięgi mediów społecznościowych, ale mimo wszystko wolelibyśmy spotkać się z wami twarzą w twarz. – podkreślił samorządowiec.

W lutym gmina Prudnik zyskała system identyfikacji wizualnej, który stopniowo wdrażany jest w gminie.

– Jestem szczególnie zadowolony, że udało się wprowadzić SIW, bo jest to działanie niezbędne z punktu widzenia marketingu i komunikacji. – dodaje wiceburmistrz.

Marzec przyniósł rozstrzygnięcie rządowego programu wsparcia dla gmin górskich, z którego gmina otrzymała aż 5 460 000 zł. Środki te zostaną wydane na budowę ulicy Działkowej (przy odkrytym basenie) Dodatkowo rozpoczął się przetarg na wykonanie dokumentacji ulicy Przemysłowej (połączenia z ulicą Meblarską), która będzie w całości sfinansowana ze środków Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Są to przykłady skutecznego lobbingu na rzecz gminy Prudnik. – uważa Szóstka.

W czerwcu magistrat prowadził konsultacje społeczne dotyczące budowy Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Kolejowej 7.

– Parę uwag dla projektantów, parę zmian i dalej pracujemy nad dokumentacją, a gdy już będzie gotowa, to rozpoczniemy starania o środki zewnętrzne na budowę CSiR. W tym miesiącu zostałem wybrany na członka zarządu LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi – stowarzyszenia, którego praca jest szczególnie ważna dla rozwoju terenów wiejskich. – kontynuuje wiceburmistrz. Apropo wsi, wspomina też piknik rodzinny (3 licpa) w nowo oddanym budynku wielofunkcyjnym w Łące Prudnickiej, będącym faktycznym otwarciem tego budynku dla mieszkańców Łąki. W organizacje pikniku zaangażowało się wiele podmiotów, a sfinansowany został z programu Piaskownica realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

„Sierpień, mimo iż to miesiąc wakacyjny, był czasem wytężonej pracy. 6 i 7 sierpnia odbył się pierwszy raz w dwudniowej formie Prudnik Jazz Festival – nowe otwarcie, dla tej już mocno zakorzenionej w prudnickiej kulturze imprezy, było bardzo udane. 28 i 29 sierpnia odbywał się piknik na zakończenie wakacji, a prudnicki park pełen był mieszkańców miasta. W ostatnim dniu sierpnia otworzyliśmy biuro poselskie Marcin OCIEPA w Prudniku. To pierwsze biuro poselskie Ministra na południu województwa i potwierdzenie dobrej współpracy ze środowiskiem, którego liderem jest Marcin Ociepa.” – czytamy na facebooku Szóstki. „We wrześniu powołana została spółka SIM Opolskie Południe, które będzie odpowiadać za budowę około 200 mieszkań w Prudniku. 12 września odbył się koncert Skrawek Nieba, który wieńczył prudnickie obchody beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Koncert odbył się w grocie lurdzkiej przy klasztorze o. Franciszkanów. Zaś 19 września odbył się 8. Memoriał im. Stanisława Szozdy, tym razem przy okazji wyścigu powstała strefa atrakcji – głównie dla dzieci i młodzieży, ale i dorośli mogli znaleźć coś dla siebie.”

Grudzień, to wizyta Pytanie na śniadanie w Prudniku. Przy okazji szybkich wejść pogodowych zaprezentowano kilka atrakcji związanych z miastem.

– Kolejny rok zapowiada się równie intensywnie i to już od pierwszych dni. Kończąc ten wpis życzę szampańskiej zabawy sylwestrowej oraz wszelkiej pomyślności w nowym roku. – zakończył swoje podsumowanie Jarosław Szóstka.

(m)

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook