Prudnik24

Potomek Oppersdorffów chce odebrać zamek gminie Głogówek

Potomek Oppersdorffów chce odebrać zamek gminie Głogówek
14 stycznia
17:27 2022

Duże zaniepokojenie zapanowało w Głogówku – jeden z potomków rodu Oppersdorffów, do którego przed wojną należał remontowany w mieście od kilku lat zamek, chce…go odzyskać. Sprawa nabrała już formalnego charakteru.

– Mamy do czynienia z sytuacją, która jest potencjalnie niebezpieczna. Przede wszystkim dla samego zabytku, ale także dla gminnego budżetu. Nowy spór o własność zamku może na kolejne miesiące, albo lata zahamować prace konserwatorskie i rewitalizacyjne. – mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. Zapowiedział, że magistrat będzie podejmował stanowcze, ale spokojne i wyważone kroki, żeby uniknąć niezasadnych roszczeń finansowych, a zamek pozostał własnością gminy.

Jak w ogóle do tego doszło?

Według informacji Radia Opole, z roszczeniem odzyskania zamku wystąpił Emmanuel von Oppersdorff ze Szwajcarii. W piśmie z Ministerstwa Rozwoju urzędnicy zwrócili się do gminy z prośbą o przygotowanie wszystkich dokumentów odnośnie przejęcia przez państwo polskie zamku po II wojnie światowej.

– Wiąże się to z wnioskiem o zwrot, a właściwie o unieważnienie decyzji o przekazaniu państwu polskiemu tego zamku. – wyjaśniał dla rozgłośni Bujak.

Burmistrz wskazuje na istotne fakty – w ratowanie zamku polskie państwo oraz samorząd województwa, w tym również gmina zainwestowały od chwili odzyskania zamku od poprzedniego właściciela w 2013 roku blisko osiem milionów złotych.

– Te działania stawiają pod znakiem zapytania dalsze prace i składanie wniosków o dofinansowanie ich, skoro teoretycznie jest możliwa zmiana właściciela. – konkluduje samorządowiec.

Co ciekawe w 2017 roku w Głogówku odbyło się pierwsze w historii spotkanie potomków ostatniego ordynata hrabiego Hansa Wilhelma von Oppersdorffa. Jednym z organizatorów rodzinnego zjazdu był Emmanuel von Oppersdorff z Zurychu, czyli właśnie ten, który teraz wysuwa roszczenia majątkowe.

Przypomnijmy, że na głogóweckim zamku podczas „Potopu Szwedzkiego” przebywał król Polski Jan Kazimierz. W rezydencji gościł także Ludwig van Beethoven. Do tematu powrócimy. Fot. M. Dobrzański

Maciej Dobrzański

Źródło: fb Piotra Bujaka, Radio Opole

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję!

Bądź pierwszy, napisz swój komentarz!

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Gazeta Prudnik24 – numer 229

Reklamy

 

Reklamy

Facebook