Prudnik24

Lubrza: biogazownia i inne plany

Lubrza: biogazownia i inne plany
16 stycznia
18:33 2022

Bogate plany na nowy rok ma gmina Lubrza. Po parku handlowym, w planach jest budowa biogazowni oraz pierwszy etap kanalizacji.

Dla niewielkiej gminy duże roczne wpływy z podatku od działania Premium Parku mają znaczenie w planie finansowym. A mówimy o kwocie około 350 tysięcy zł.

Wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek zauważa, że teren pozwala na nawet dwukrotne powiększenie niedawno otwartego parku handlowego i potwierdza, że jest na to gotowa dokumentacja.

– Inwestorzy są wycofani z powodu bardzo dużej inflacji, bo są po prostu problemy z materiałami i firmami. Więc to był też ostatni gwizdek na wybudowanie tego parku przed tym, co się dzisiaj dzieje – mówił w jednym z programów Radia Opole samorządowiec.

Na chwilę obecną pewne jest powstanie na terenie Premium Parku Brico Marche, o czym informowaliśmy już wczoraj. Budowa ma ruszyć jeszcze tej zimy.

Samorząd ma w planie również realizację zadań drogowych.

– Tych dróg już mamy trochę zrobionych, trochę jest w trakcie, jedna już po przetargu i wyłoniony wykonawca, mówię tu o ulicy Nowej Naprawy w Lubrzy – mówił wójt. Przyznał, że gmina już drugi raz składa wniosek o sfinansowanie kwotą 32 mln złotych na częściowej kanalizacji gminy, która obejmie cztery sołectwa.

Od kilku lat na budowę na terenie gminy Lubrza oczekuje też biogazownia. Z powodu konieczności uzyskania niezbędnych pozwoleń jest to proces bardzo czasochłonny. Mimo to jeden z polskich inwestorów jest zainteresowany budową w gminie Lubrza biogazowni, a władze gminy są już po wstępnych rozmowach w tej sprawie. Firma ma być zainteresowana wytwarzaniem LNG, czyli gazu płynnego, który odbierałby Orlen. Przypomnijmy, że biogazownia miałaby być umiejscowiona na terenie dawnej strzelnicy, blisko Prężynki.

(m)

Źródło: Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook