Prudnik24

Biała: ze środków z Polskiego Ładu wyremontują obiekty zabytkowe

Biała: ze środków z Polskiego Ładu wyremontują obiekty zabytkowe
20 stycznia
16:21 2022

Jutro w Białej zostanie podpisana umowa z wykonawcami inwestycji polegających m.in. na remoncie zabytkowej wieży ciśnień.

Jak poinformowała nas dziś rzecznik prasowa Wojewody Opolskiego Martyna Kalemba, gmina Biała jest w województwem opolskim prekursorem Rządowego Programu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Tym samym Bank Gospodarki Krajowej wystawił pierwszą w województwie Promesę Inwestycyjną na rzecz tej gminy. Kwota inwestycji to 7 302 181 zł.

W informacjach jakie znajdujemy na portalu internetowym bialskiego magistratu mowa jest o ochronie przed zniszczeniem ważnych obiektów zabytkowych na terenie miasta i udostępnieniu ich do zwiedzania poprzez remont i utworzenie infrastruktury udostępniającej. Chodzi o elementy dawnego systemu zaopatrzenia miasta w wodę, a więc wieżę wodną na ul. Wodnej oraz wieżę ciśnień, które staną się wieżami widokowymi. Ponadto, aby ułatwić dostęp do wieży ciśnień zostanie wybudowana piesza ścieżka od strony Gminnego Centrum Kultury oraz od ulicy Wodociągowej. W projekcie przewidziano także remont murów obronnych wzdłuż ul. Kościuszki i Wałowej i zagospodarowanie terenu przy nich (głównie chodzi o plac przy ul. Wałowej). Zadanie ma zostać wykonane od I do IV kwartału tego roku.

Briefing prasowy zaplanowano na jutro na godzinę 12 w siedzibie dawnego kościoła ewangelickiego. Zjawić mają się m.in. wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, dyrektor ds. Rozwoju Relacji Społecznych BGK Opole Marek Wiza oraz burmistrz Białej Edward Plicko.

Maciej Dobrzański

Wieża ciśnień w Białej. Fot. UM Biała
Wieża wodna. Fot. UM Biała

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook