Prudnik24

Bazując na uczuciach, chcą „oskubać” z pieniędzy

Bazując na uczuciach, chcą „oskubać” z pieniędzy
25 stycznia
12:40 2022

Wiele osób dało się nabrać na post opublikowany m.in. na jednym z prudnickich fanpage’ów (Prudnik – Sprzedam/Kupię/Zamienię/Oddam), w którym informowano o przestępstwie dokonanym na dziewczynce pod „Żabką” przy ul. Cybisa. Okazuje się, że policja nie prowadzi takiej sprawy, a klikanie w zamieszczone linki może grozić – np. – utratą pieniędzy z konta.

– Ostrzegamy, aby pod żadnym pozorem nie klikać w tego typu link, a tym bardziej nie logować się na takich stronach. – mówi nam rzecznik prudnickiej policji asp. Andrzej Spyrka.

Mundurowy podkreśla, że oszuści wykorzystują nasze emocje, zaniepokojenie i chęć pomocy.

– Dlatego udostępniamy link dalej, który w błyskawicznym tempie jest rozpowszechniany w sieci. Pamiętajmy, że klikając w link możemy nieświadomie zainstalować na swoim urządzeniu oprogramowanie, które następnie oszuści mogą wykorzystać do przejęcia haseł i loginów w tym do e-bankowości. Ponadto duża aktywność danego artykułu tj. duża ilość wyświetleń, udostępnień może generować znaczne przychody oszustom m.in z wyświetlanych reklam.

Dlatego nie należy podawać dalej niesprawdzonych postów, klikać w publikowane tam linki, ani logować za ich pośrednictwem na podane konta. Wzbudzić naszą czujność powinien nieautentyczny link na pasku adresu strony internetowej oraz to, że na takiej stronie nie możemy wejść w inne zakładki czy też informacje – strona ta nie jest interaktywna.

Pamiętajmy, że oszuści często podszywają się pod instytucje zaufania publicznego. Zawsze wcześniej weryfikujmy wiarygodność takich informacji. 

– Doczytajmy w innych źródłach, sprawdźmy na oficjalnych stronach i portalach. To chociażby strona internetowa prudnickiej policji lub nasz profil na facebooku. – podsumowuje Andrzej Spyrka.

Przypomnijmy, że o tej sprawie informowaliśmy wczoraj.

(m)

Zrzut ekranowy do materiału, który kilka dni temu ukazał się na facebooku.

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook