Prudnik24

Nowe pomniki przyrody w Głogówku

Nowe pomniki przyrody w Głogówku
22 lutego
11:55 2022

Głogóweccy rajcy przegłosowali projekt ustanowienia alei lipowej mianem pomnika przyrody. Droga ta łączy centrum miasta z dworcem kolejowym. Taki sam status otrzyma też pięć drzew przy Zespole Szkół w Głogówku.

Na aleję lipową składa się 280 lip drobnolistnych, wśród których są okazy o obwodzie pnia dochodzącym nawet do 436 centymetrów. Drzewa posadzono pod koniec XIX wieku po wybudowaniu dworca kolejowego.

– Jest to niewątpliwa atrakcja miasta i jego zielone płuca. Została uznana pomnikiem przyrody, co podkreśla jej wartość i wyjątkowe walory przyrodnicze i krajobrazowe dla całego Głogówka. Jest to miejsce odpoczynku i rekreacji naszych mieszkańców, nie tylko z miasta, ale także z całej gminy, bo tamtędy można się dostać z dworca kolejowego do centrum naszego miasta. Status pomnika przyrody podkreśla znaczenie tego miejsca dla całej naszej społeczności i stanowi pewne zabezpieczenie przed jego degradacją w jego przyszłych latach. – mówił w wywiadzie dla Radia Opole Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. To właśnie samorządowiec wnioskował o ustanowienie alei pomnikiem przyrody. Taki sam status dla pięciu drzew przy Zespole Szkół to z kolei efekt starań Zarządu Powiatu Prudnickiego. Fot. UM Głogówek

Maciej Dobrzański

Źródło: Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook