Prudnik24

TVP3 Opole: w Wieszczynie schronił się rodzinny dom dziecka spod Kijowa

TVP3 Opole: w Wieszczynie schronił się rodzinny dom dziecka spod Kijowa
17 marca
22:05 2022

Do położonego w Górach Opawskich schroniska młodzieżowego przybyła 15-osobowa rodzina z Ukrainy. Dzieci mogą tu kontynuować edukację i zapomnieć o koszmarze wojny. Temat przybliżyło dziś TVP3 Opole.

– Bardzo dziękujemy wszystkim z Polski. Wyżywienie, odzież, wsparcie, wszystko jest tu na najwyższym poziomie – mówi Antonina Szpak z podkijowskiej miejscowości Browary, która prowadzi rodzinny dom dziecka. Rodzina planuje wysłać dzieci do szkoły – mają się uczyć w prudnickiej „czwórce”.

– Staramy się pomagać w kwestii załatwienia numeru PESEL. Wczoraj w schronisku w Wieszczynie był fotograf, wypełnialiśmy też dokumenty, z którymi rodzina będzie musiała się udać do urzędu miejskiego – wyjaśnia w materiale Barbara Starzyk, dyrektor schroniska „Dąbrówka” oraz jego filii we wspomnianej Wieszczynie.

Jolanta Barska, szefowa tutejszego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wskazuje, że Ukraińcy mogą starać się o finansowe wsparcie w ramach pieczy zastępczej – dokładnie takie samo, jakie przysługuje polskim rodzinom. Z kolei burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak uważa, że sytuacja z napływem uchodźców w Prudniku zaczyna się stabilizować. Cały materiał pod linkiem: Rodzina zastępcza spod Kijowa ma znakomitą opiekę. Łącznie w gminie jest już 300 uchodźców (tvp.pl)

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook