Prudnik24

Co z obwodnicą wschodnią Prudnika? GDDKiA: droga powstanie

Co z obwodnicą wschodnią Prudnika? GDDKiA: droga powstanie
25 marca
12:04 2022

W minioną środę w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyły się konsultacje społeczne dotyczące budowy jednej z kluczowych dróg w regionie – obwodnicy wschodniej Prudnika. Ma ona odciążyć ruch na rondzie imienia Żołnierzy Wyklętych i ul. Wiejskiej.

Naszej redakcji udało się wyjaśnić nieścisłość, jaka powstała w kwestii terminu ogłoszenia przetargu na budowę nowej obwodnicy. Pierwotnie bowiem – w 2020 roku – ministerstwo podało, że miałoby to nastąpić już w 2024 roku. Z informacji przekazanych nam przez rzecznik opolskiego GDDKiA – Agatę Andruszewską wynika, że GDDKiA od początku zakładała w tym kontekście rok 2026. Potwierdza to tekst na stronie internetowej inwestora.

– Mamy zapewnione finansowanie budowy obwodnicy, począwszy od prac projektowych po faktyczne prace w terenie. Na pewno dojdzie do jej realizacji – usłyszeliśmy od naszej rozmówczyni. Droga miałaby być gotowa w 2028 roku.

Jaki przebieg będzie miała? Wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek (obwodnica będzie przebiegać w znacznej części przez teren kierowanego przez niego samorządu) mówi o trzech możliwych wariantach, z czego najbardziej prawdopodobny zakłada, że „ślimak” – a więc rozwidlenie rozpoczynające drogę na obecnej obwodnicy Lubrzy – zostanie ulokowane bardzo blisko znajdującego się tam wiaduktu, a jednocześnie parku handlowego.

Obwodnica wschodnia będzie przebiegać od obecnej obwodnicy Lubrzy w kierunku osiedla na Jasionowym Wzgórzu i kończyć się na ul. Wiejskiej w Prudniku. Na zdjęciu widok od strony ronda Szozdy. Po lewej znajduje się park handlowy.

Stamtąd droga skieruje się w stroną siedziby policji i dalej wzdłuż osiedla na Jasionowym Wzgórzu. W ten sposób poprowadzi bezpośrednio do ulicy Wiejskiej w Prudniku.

Inwestycja to korzyści zarówno dla Lubrzy, która zyskuje nową, bardzo dobrą drogę (np. dla mieszkańców Trzebiny w kontekście dostania się do parku handlowego), a także dla Prudnika. W tym wypadku mówimy nie tylko o odciążeniu ronda i wyprowadzeniu ruchu samochodów ciężarowych z miasta, ale także o możliwości powstania nowych inwestycji w pobliżu obwodnicy (np. lokalne gastronomiczne/punkty handlowe).

Na koniec ważna informacja od burmistrza Prudnika Grzegorza Zawiślaka. Za jego kontem na fb.

Przeprowadzone spotkanie informacyjne miało na celu zapoznanie lokalnej ludności z przyjętymi rozwiązaniami projektowymi na etapie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego oraz poznanie informacji od społeczności, w szczególności do zaproponowanego sposobu przeprowadzenia nowoprojektowanej drogi, wzajemnego skomunikowania przyległych terenów oraz nieruchomości sąsiadujących z obwodnicą.

W ramach planowanych działań informacyjnych na stronie internetowej www.dk41-prudnik.pl zamieszczono materiały informacyjne dotyczące planowanej inwestycji dla drogi DK41.Zachęcam do zapoznania się z materiałami dotyczącymi planowanej inwestycji. W ramach udostępnionych materiałów znajduje się wzór wniosku dotyczący uwag, propozycji spostrzeżeń i opinii w sprawie planowanej budowy obwodnicy Prudnik. Wypełnione wnioski należy przesłać do dnia 06.04.2022r. zarówno w formie tradycyjnej, jak i na podany adres mailowy.

Fot. kadr z materiału TVP3 Opole

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook