Prudnik24

Pomysł. Projekt. Tkanina. Tekstylia z Prudnika

Pomysł. Projekt. Tkanina. Tekstylia z Prudnika
25 marca
11:42 2022

Wczoraj w Muzeum Ziemi Prudnickiej otwarto wzbogaconą o nowe elementy wystawę poświęconą historii największego zakładu w naszej gminie – „Froteksowi”. „Większość z nas bowiem pamięta dzień gdy zmarł Papież Jan Paweł II lub kiedy nastąpił zamach na WTC .W historii Prudnika też jest taki dzień. Dzień, w którym zegar <Froteksu> się zatrzymał.” – czytamy na fanpage’u gminy Prudnik.

Mieszkańcom Prudnika i okolic nie trzeba szczególnie tłumaczyć, jakie znaczenie dla miasta miały Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, które powstały na podwalinach fabryki założonej w połowie XIX wieku przez Samuela Fränkla. Po ich zamknięciu, dzięki staraniom wielu osób, udało się pozyskać do zbiorów Muzeum Ziemi Prudnickiej liczącą około 1500 obiektów kolekcję projektów plastycznych i technicznych z byłej fabryki. Ten unikatowy zespół był dotychczas częściowo prezentowany w Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku. Dzięki współpracy muzeów z Prudnika i Rymarzowa wystawa zmieniła oblicze i pełniej ukazuje największą w Polsce kolekcję i proces powstawania projektów plastycznych i technicznych tekstyliów. Ponieważ czeski Rýmařov również może się poszczycić bogatą historią tkacką, to kilkuletnia współpraca z tamtejszym muzeum okazała się owocna i pożyteczna dla obu miast.

Jako wartość dodana powstał w czterech wersjach językowych krótki film pt. „Frotex – nieprzerwany wątek”, a także dwujęzyczna publikacja pt. Katalog Wzorników Tkackich w zbiorach Muzeum Ziemi Prudnickiej, autorstwa dr. Łukasza Grzejszczaka z Wydziału Technologii i Wzornictwa Tekstyliów Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Bogato ilustrowany album przedstawia zasoby Centrum Tradycji Tkackich w szerszym kontekście społecznym i kulturowym.

Ważnym elementem przedsięwzięcia jest aranżacja działu wzornictwa prudnickiej fabryki tekstylnej ukazująca proces wytwarzania tkaniny od pomysłu do realizacji oraz wyroby froteksowskie: obrusy, ręczniki, ścierki kuchenne, szlafroki. Uzupełnieniem są fotografie dokumentujące wystawy produktów z zakładów „S. Fränkel-Fabrik” i „Frotex” na targach branżowych w Barcelonie, Budapeszcie, Kolonii, Amsterdamie, Frankfurcie nad Menem, Moskwie i Boltonie. Wśród wielu prudniczan sentyment może wzbudzić fotogaleria przestawiająca codzienną pracę w fabryce. Nowe oblicze otrzymała także sala warsztatowa, w której godne miejsce znalazły m.in. stare kołowrotki i motaki.

Swoistą ciekawostką jest z pewnością rzeźba prudnickiej Diany, której scalony i pomalowany gipsowy prototyp zdobi dziś główne pomieszczenie na parterze CTT.

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z nowościami w Centrum Tradycji Tkackich. Szczegóły dotyczące udostępniania obiektu na stronie internetowej www.muzeumprudnik.pl. Podczas trwających ok. godziny seansów można obejrzeć film, zapoznać się z nowymi ekspozycjami i otrzymać wspomniany katalog (do wyczerpania zapasów).

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Wspólny wątek. Tkacka historia Rýmařova i Prudnika”.

Projekt  jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa „Przekraczamy granice” w ramach Funduszu Mikroprojektów PWT INTERREG V-A Republika Czeska-Polska w Euroregionie Pradziad. Zdjęcia: Gmina Prudnik

Źródło: Muzeum Ziemi Prudnickiej

Gazeta Prudnik24 – numer 260

Reklamy

 

ReklamyFacebook