Prudnik24

TVP3 Opole: mniej pieniędzy na współpracę transgraniczną. Euroregion Pradziad z największą kwotą

TVP3 Opole: mniej pieniędzy na współpracę transgraniczną. Euroregion Pradziad z największą kwotą
28 marca
18:15 2022

W nowej perspektywie unijnej mniej pieniędzy zostanie przeznaczone na współpracę polsko-czeską w ramach euroregionów. Mimo to Euroregion Pradziad, którego polska siedziba znajduje się w Prudniku uzyskał najwięcej – bo 4 mln. EURO m.in. na rozwój turystyki i działania po polskiej stronie granicy.

W marcu odbyło się w tej sprawie spotkanie z szefami pięciu euroregionów. Po negocjacjach uzgodniono podział 18,7 mln euro na współpracę transgraniczną i fundusze mikroprojektów INTERREG VI A. To ponad 30 procent mniej pieniędzy niż w minionej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

– W tej nowej perspektywie finansowej UE rząd polski planuje większe środki na granicę wschodnią i następuje przesunięcie środków w tamtym kierunku – mówi w materiale stacji szef Euroregionu Pradziad Radosław Roszkowski nawiązując do sytuacji geopolitycznej. – W dalszym ciągu będą możliwe przeróżne działania wspierające rozwój turystyki na naszym terenie – dodaje kierownik polskiego biura EP Małgorzata Paściak.

Wśród planowanych zadań jest m.in. budowa pomnika wybitnego kolarza – zmarłego tragicznie w 2021 roku Franciszka Surmińskiego. Stanie on przy hali sportowej I LO na ul. Gimnazjalnej tuż obok postumentu Stanisława Szozdy – innej legendy prudnickiego sportu, którego trenerem był właśnie Surmiński.

Cały materiał TVP3 Opole dostępny pod linkiem: Mniej pieniędzy na rozwój pogranicza. 4 mln dla Polski i Czech (tvp.pl)

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook