Prudnik24

Pierwsi w regionie. Będą się uczyć o pszczołach

Pierwsi w regionie. Będą się uczyć o pszczołach
22 kwietnia
19:15 2022

Unikatowy w skali regionu projekt edukacyjno-przyrodniczy zrealizowało prudnickie starostwo. Przy Zespole Szkół Rolniczych, w siedzibie LO nr 2, wybudowano edukacyjną pasiekę wraz z laboratorium. Wartość przedsięwzięcia sięgnęła 1 mln zł. z czego 826 tys. to dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Otwarcie tego niezwykłego miejsca miało miejsce wczoraj.

W szkole będzie realizowany nowatorski program nauczania związany z ochroną pszczół, a jak zapowiada dyrektor placówki – Andrzej Chruściel – docelowo powstanie tam klasa pszczelarska. W nauce ma pomóc nowoczesna pracownia, która wyposażona jest w sprzęt, dzięki któremu można obserwować cały proces pozyskiwania miodu, jest też laboratorium do jego badania. A i to nie koniec – w parku przed II LO utworzono szkoleniową pasiekę! Całość uzupełniają interaktywne tablice i sala z rzutnikiem.

– Jesteśmy z tego projektu bardzo dumni, cieszymy się nim, bo jest wyjątkowy być może nawet w skali kraju. Zrodził się z rozmów, jakie prowadziłem z uznanym pszczelarzem, Jarosławem Gerczakiem – mówił wczoraj starosta Radosław Roszkowski. Sam Jarosław Gerczak, na co dzień mieszkaniec Moszczanki wyjaśnił, że jego rolą jest m.in. opieka nad pszczołami. Zamierza się też dzielić swoją wiedzą z młodzieżą.

– W projekt byli bardzo zaangażowani sekretarz powiatu Agnieszka Zagórska czy Pan naczelnik Przemysław Kowalski. Ogromną pracę wykonał wicestarosta Janusz Siano – wyliczał Radosław Roszkowski.

W uroczystości brali udział liczni goście związani z prudnicką oświata i samorządem. Zjawił się m.in. burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak i opolski kurator oświaty Michał Siek.

Maciej Dobrzański

Wstęgę przecina starosta Radosław Roszkowski…
i dyrektor ZSR Andrzej Chruściel

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook