Prudnik24

TVP3 Opole: w „czwórce” chcą być z ekologią na „ty”

TVP3 Opole: w „czwórce” chcą być z ekologią na „ty”
27 kwietnia
22:22 2022

Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku realizuje nowy projekt ekologiczny. W jego ramach na budynku szkoły zainstalowano czujnik powietrza PM, który monitoruje jakość powietrza. Projekt, który zakłada również inne ekologiczne akcje dofinansował kwotą 38 tysięcy zł. (reszta z łącznej kwoty 42 230,43 zł. to środki szkoły) Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Sprawą zajęło się TVP3 Opole.

Głównym celem projektu „Dobra atmosfera – JA decyduję!”, którego autorkami są naczuczycielki Barbara Tobik i Kinga Rektor jest zmiana postaw uczniów w zakresie dbałości o środowisko.

– Pokazujemy im, że mają również wpływ na stan i jakość powietrza wokół siebie i w naszym mieście – mówi w materiale stacji dyrektor Zespołu Szkół Janusz Bazydło.

Wspomniany czujnik pozwala monitorować stan jakości powietrza w otoczeniu szkoły i tablicy zewnętrznej LED. Wyniki można sprawdzać na stronie internetowej naszepowietrze.pl (https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10)bądź korzystając z aplikacji na smartfony „Syngeos Nasze Powietrze”. Aplikacja ta informuje o bieżącym stanie powietrza, w aplikacji sprawdzimy również aktualną temperaturę, wilgotność i ciśnienie.

Inna nowinka jest pyłomierz osobisty Dust Air.

– Współpracuje on z tak samo nazwaną aplikacją. Urządzenie to w czasie rzeczywistym mierzy jakość powietrza, komunikuje się z bluetootch i pokazuje jakość powietrza w tym miejscu, gdzie jesteśmy – precyzuje Kinga Rektor.

Nie tylko uczniowie szkoły podstawowej zaangażowani są projekt. Włączyły się do niego także prudnickie przedkoszlaki. Te z przedszkola numer 7 kilka dni temu podczas Światowego Dnia Ziemi wykrzyczały na prudnickim rynku poparcie dla czystego powietrza.

Cały materiał stacji można oglądać pod linkiem: Powietrze pod kontrolą uczniów. Na budynku szkoły pojawił się czujnik (tvp.pl)

Maciej Dobrzański

Fot (4) PSP nr 4 w Prudniku

Gazeta Prudnik24 – numer 290

Reklamy

Reklamy

Facebook