Prudnik24

Bezpłatne parkowanie w strefie będzie wydłużone?

Bezpłatne parkowanie w strefie będzie wydłużone?
30 kwietnia
18:02 2022

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem wydłużony zostanie czas bezpłatnego parkowania w prudnickiej strefie. Dziś, przypomnijmy, wynosi on 7 minut. Swoje uwagi zgłosili w tej sprawie przedsiębiorcy, którzy uważają, że strefa w obecnej formie odstrasza im klientów, którzy wolą robić zakupy m.in. w parku handlowym w Lubrzy.

Uwagi zostały zgłoszone burmistrzowi Grzegorzowi Zawiślakowi podczas niedawnej rady biznesu. Włodarz pozytywnie odniósł się do pomysłu wydłużenia czasu bezpłatnego parkowania, choć na pewno nie będzie to godzina, co postuluje Marcin Janik, który złożył do magistratu petycję w tej sprawie. Jak uzasadnia, zdarzają się sytuacje, że ktoś idzie po upatrzony wcześniej zakup i gdy wraca – np. po dziesięciu minutach – za wycieraczką ma już wsadzony mandat. Jeden z przedsiębiorców powiedział nam nawet, że zwrócił klientce 40 zł. za zakup, bo ta dostała mandat właśnie w takich okolicznościach.

Pytany przez nas o plany w tej sprawie burmistrz kategorycznie stwierdza, że o likwidacji strefy nie może być mowy. Zaznacza, że nie chodzi tu o „zarabianie” przez gminę pieniędzy, bo po opłaceniu kosztów operatora strefy (Zakład Usług Komunalnych), roczny dochód magistratu z jej funkcjonowania wynosi zaledwie ponad 148 tysięcy zł. Według samorządowca strefa udrażnia jednak możliwość zaparkowania w centrum Prudnika. Dowodzi, że już lata temu przedsiębiorcy właśnie z tego powodu domagali się jej powstania. Ale na zmiany jest otwarty.

– Na pewno będzie to czas dłuższy niż aktualnie. Nie chce dziś dywagować, ile to będzie konkretnie. Myślę, że z radnymi wypracujemy jakieś stanowisko – powiedział nam Grzegorz Zawiślak. Szef magistratu nie jest też przekonany do argumentacji dotyczącej parku handlowego w Lubrzy. Uważa, że klient idzie po prostu tam, gdzie w jednym miejscu ma możliwość zrobienia różnorodnych zakupów i kwestie płatności za parking nie mają raczej znaczenia. Tak, czy tak, można się spodziewać, że jeszcze w tym roku obecne siedem minut odejdzie do lamusa. Ile będzie wynosił nowy czas – 15, czy może pół godziny? To się okaże.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 264

Reklamy 

ReklamyFacebook